شیمیدان جوان

وبلاگ تخصصی رشته صنایع شیمیایی

گزارش کار تهیه زرد کروم و نارنجی کروم

عنوان : روش تهیه زرد کروم و نارنجی کروم

هدف  : آشنایی با سنتز دو ماده معدنی

تئوری:

از ترکیبات کروم از جمله اکسید کروم سبز , زرد کروم و نارنجی کروم  در صنایع رنگ سازی استفاده می شود. این رنگدانه ها در رنگها و پلاستیکها کاربرد دارند. از جمله ویژگی های رنگدانه های کرومات سرب درخشندگی فام ، قدرت رنگ زنندگی و قدرت پوشانندگی بالا را می توان نام برد. 

 

 

جهت مشاهده متن کامل وارد ادامه مطلب شوید...
ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٥:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸٩

تهیه یک نمک مضاعف و یک کمپلکس

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٩

تهیه آب اکسیژنه

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٩

چرا آب، عجیب‌ترین مایع جهان است؟

 آب، فراوان‌ترین مایع و به‌جرات مهم‌ترین مایعی است که روی زمین وجود دارد؛ اما اهمیت آن به پدیده‌های زیستی منحصر نمی‌شود. ویژگی‌های فیزیکی آب در مقایسه با دیگر مواد روی زمین، بی‌نظیر است.

ما با معما‌های زیادی مواجه هستیم، از طبیعت ماده تاریک و سر منشاء جهان گرفته، تا تحقیق برای نظریه همه‌چیز. اینها همه معماهایی در مقیاس بزرگ هستند، اما شما می‌توانید معمای دیگری را از جهان فیزیکی مشاهده کنید که از آشپزخانه شما می‌آید (و اگر همان‌قدر بزرگ نباشد، به همان اندازه گیج‌کننده باشد). فقط یک لیوان را از آب سرد پر کنید، یک قالب یخ در آن بیاندازید و صبر کنید تا آب از تلاطم بیفتد.

این واقعیت که یخ شناور می‌شود، اولین مورد عجیب این ماده است. زمانی معما عمیق‌تر می‌شود که با استفاده از یک دماسنج دمای آب را در اعماق مختلف اندازه بگیرید. در بالا و در نزدیک قالب یخ، می‌بینید که دمای آب نزدیک به صفر درجه است، اما در انتهای لیوان دما به 4 درجه می‌رسد. دلیل آن این است که چگالی آب در دمای 4 درجه سلسیوس، از هر دمای دیگری بیشتر است (یک ویژگی عجیب دیگر که آن را از هر مایع دیگری متمایز می‌سازد).

خواص عجیب آب همچنان ادامه دارد و برخی از آنها برای زندگی حیاتی هستند. به دلیل اینکه چگالی یخ از آب کمتر است و چگالی آب در نقطه انجماد کمتر از زمانی است که آب تا چهار درجه گرم‌تر باشد، آب نسبت به ته لیوان، از بالا به پایین منجمد می‌شود. بنابراین حتی در طول عصر یخ بندان، زندگی در اعماق دریاها و اقیانوس‌ها همچنان ادامه داشت. آب ظرفیت خارق‌العاده‌ای برای گرفتن گرما دارد و این به ملایم‌تر کردن تغییرات آب‌و هوایی کمک می‌کند، که در غیر این صورت می‌تواند اکوسیستم‌ها را نابود کند.

با این حال، به رغم اهمیت بسیار زیاد آب برای حیات، هیچ نظریه واحدی دست کم تا کنون نتوانسته یک توضیح قابل قبول برای خصوصیات اسرارآمیز آن ارائه کند. اگر ما بتوانیم نظریات اندرس نیلسون از فیزیکدانان دانشگاه استنفورد کالیفرنیا، و لارس پترسون از دانشگاه استکهلم سوئد، و همکاران این دو را بپذیریم؛ بالاخره توانسته‌ایم به دلیل واقعی خیلی از این خصوصیات غیر عادی پی ببریم.

نظریات جنجالی این دو، بسط دهنده نظریه‌ای است که بیش از یک قرن پیش از این توسط ویلهلم رونتگن، کاشف اشعه ایکس، ارائه شده است. او ادعا کرده بود که مولکول‌ها در آب مایع آن گونه که در کتاب‌های امروزی می‌بینیم، تنها از یک طریق به هم نپیوسته‌اند، بلکه این اتصال از دو مسیر کاملا متفاوت انجام می‌شود.

ساختار اسرارآمیز آب
کلید فهم اسرار آب، نحوه تعامل مولکول‌های آن با همدیگر است، مولکول‌هایی که از یک اتم اکسیژن و دو اتم هیدروژن تشکیل شده‌اند. اتم اکسیژن بار منفی ناچیزی دارد و اتم‌های هیدروژن، در مجموع بار مثبتی معادل آن دارند. به همین ترتیب، اتم‌های هیدروژن و اکسیژن مولکول‌های همسایه، از طریق تشکیل پیوندی به نام پیوند هیدروژنی به همدیگر جذب می‌شوند.

پیوندهای هیدروژنی، خیلی ضعیف‌تر از پیوندهایی هستند که اتم‌ها را در مولکول‌ها در کنار هم قرار می‌دهند، و به همین دلیل همواره در حال گسیختن و بازپیوستن هستند. این پیوندها هنگامی به حداکثر قدرت خود می‌رسند که مولکول‌ها به نحوی کنار هم قرار گرفته باشند که هر پیوند هیدوژنی در امتداد یک پویند مولکولی قرار بگیرد. شکل یک مولکول آب به نحوی است که هر مولکول H2O در میان چهار مولکول همسایه قرار می‌گیرد و یک هرم با قاعده مثلثی را تشکیل می‌دهد، که معمولا به نام تتراهدرون یا چهارسطحی شناخته می‌شود.

دست کم، این راهی است که مولکول‌ها در یخ در کنار هم قرار می‌گیرند. از یک دیدگاه متعارف سنتی، آب مایع یک ساختار مشابه ولی کمتر صلب دارد، که در آن مولکول‌های بیشتری می‌توانند در برخی از فضاهای خالی در یک آرایش چهار سطحی قرار بگیرند. این امر توضیح می‌دهد که چرا آب مایع از یخ چگال‌تر است، و به نظر می‌رسد که با نتایج آزمایش‌های گوناگون که در آنها پرتوهای ایکس، فرو سرخ و نوترون‌ها، از نمونه‌های آب منعکس می‌شوند همخوانی داشته باشد.

برخی از فیزیکدان‌ها ادعا کرده‌اند که آبی که تحت شرایط به خصوصی قرار گرفته باشد، به دو ساختار کاملا متفاوت تجزیه می‌شود. ولی اکثر آنها چنین فرض می‌کنند که در شرایط عادی، تنها یک ساختار وجود دارد.

اما ده سال قبل، یک کشف اتفاقی توسط پترسون و نیلسون، این تصویر را به چالش کشید. آنها در حال استفاده از طیف‌سنجی جذبی اشعه ایکس برای تحقیق در مورد آمینو اسید گلیسین بودند. نقاط پیک در طیف جذبی اشعه ایکس می‌تواند ماهیت دقیق اتصالات شیمیایی ماده هدف را مشخص کنند، و همچنین به تعیین ساختار آن کمک کنند. نکته مهم این بود که آن دو از یک منبع جدید قدرت‌مند اشعه ایکس استفاده می‌کردند که می‌توانستند با استفاده از آن، اندازه‌گیری‌های حساس‌تر و دقیق‌تری را نسبت به آن چه تا پیش از این ممکن بود انجام دهند. آنها به زودی دریافتند که آبی که حاوی نمونه گلیسین بود، طیف خیلی جالب‌تری به نسبت خود آمینو اسید تولید می‌کرد. نیلسون می‌گوید: «آن‌چه ما دیدیم بسیار شورانگیز بود، بنابراین ما احساس کردیم که باید به کنه آن پی ببریم».

مفاهیم مهیج
ویژگی که توجه آنها را جلب کرد یک نقطه پیک در طیف جذبی بود که توسط مدل‌های سنتی آب مایع پیش‌بینی نشده بود. در حقیقت، در مقاله‌ای که آنها در سال 2004 منتشر کردند چنین نتیجه گرفتند که در هر لحظه، 85 درصد از پیوندهای هیدروژنی در آب، باید تضعیف و یا شکسته شده باشند. این مقدار خیلی بیشتر از 10 درصدی است که توسط مدل‌های کتب درسی پیش‌بینی شده است.

مفاهیم این یافته بسیار جالب توجه هستند: این به معنی آن است که یک بازنگری کامل در ساختار آب مورد نیاز است. در نتیجه نیلسون و پترسون شروع به انجام آزمایش‌های دیگری با پرتو ایکس برای اثبات ادعای خود کردند. اولین حرکت آنها استقبال از کمک شیک شین از دانشگاه توکیو در ژاپن بود. وی متخصص تکنیکی است که «طیف‌سنجی نشری اشعه ایکس» نام دارد. نکته کلیدی در مورد این طیف‌سنجی این است که در طیف نشری یک ماده، هر چه طول‌موج اشعه ایکس کوتاه‌تر باشد، پیوند هیدروژنی باید ضعیف‌تر باشد.

نتیجه عالی بود: طیف اشعه ایکس نشری، شامل دو نقطه پیک بود که ممکن بود ناشی از دو ساختار جداگانه باشند. اعضای گروه چنین استدلال کردند که پیک مربوط به اشعه‌های ایکس با طول‌موج بلندتر، نشان دهنده سهم مولکول‌هایی است که به صورت چهار سطحی آرایش یافته‌اند، در حالی که پیک طول‌موج کوتاه‌تر، بازتاب دهنده سهم مولکول‌هایی است که ساختار متفاوتی دارند.

جالب اینجا بود که پیک طول‌موج کوتاه‌تر در نشر اشعه ایکس شدیدتر از دیگری بود. این بدان معنی است که مولکول‌های با پیوند ضعیف‌تر در آن نمونه، شایع‌تر بودند؛ و این خود تاییدی بر ادعای پیشین اعضای گروه بود. علاوه بر آن، آنها همچنین دریافتند که هر چه آب گرم‌تر باشد، این پیک به طول‌موجهای کوتاه‌تری منتقل می‌شود؛ در حالی که پیک دیگر، کمابیش ثابت باقی می‌ماند.

این بدان معنی است که پیوند‌های هیدروژنی اتصال دهنده مولکول‌های موجود در این ساختار متفاوت، در اثر گرما بیشتر تضعیف می‌شوند؛ که باز هم با پیشبینیهای گروه مطابقت داشت. آنها سپس داده‌های تجربی قدیمی‌تر را، که به نظر می‌رسید که با شکل سنتی آب مطابقت دارد، دوباره بررسی کردند و اکنون ادعا می‌کنند که این نتایج نیز با مدل جدید مطابقت دارد.

اگر آنها درست بگویند سوال دیگری مطرح می‌شود: تفاوت‌ها در ساختارهای مختلف در مایع تا چه اندازه است؟ برای یافتن پاسخ، آنها از یک اشعه ایکس پرتوان استفاده کردند که در منبع نور تابشی سینکرترون دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا تولید شده بود. این بار، چگونگی پراکندن پرتوهای ورودی از زاویه‌های مختلف به سطح آب، مورد ارزیابی واقع شدند. به گفته آنها، نتایج آشکار می‌کند که آب پوشیده از نواحی کوچکی از مولکول‌هایی است که به صورت چهار سطحی آرایش یافته‌اند، و هر طول هر ناحیه نیز بین 1 تا 2 نانومتر است..

با ترکیب ای یافته‌ها با اندازه‌گیری‌های دیگری که توسط اووه برگمن در دانشگاه استانفورد انجام شده‌بود، آنها نتیجه گرفتند که ساختارهای منظم، که هر یک به طور متوسط شامل50 تا 100 مولکول هستند، توسط دریایی از پیوند‌های مولکولی ضعیف احاطه شده‌اند. ولی این نواحی ثابت نیستند. در کمتر از یک تریلیونیوم ثانیه، مولکول‌های آب بین دو حالت گسست و باز تولید پیوندهای هیدروژنی نوسان می‌کنند.

توضیح غیر قابل توضیح!
توازن متغیر بین دو نوع آب که توسط نیلسون و پترسون مطرح شده بود، می‌تواند توضیحی باشد بر اینکه چرا آب در دمای 4 درجه به بیشترین چگالی خود می‌رسد. در نواحی آشفته مولکول‌های آب به هم نزدیک‌‌تر هستند که این خود باعث چگال‌تر شدن آب نسبت به نواحی می‌شود که مولکول‌های آب در ساختار چهار سطحی منظم آرایش داده شده‌اند. در دمای صفر درجه نواحی آشفته نسبتا کمیاب هستند اما زمانی که آب گرم‌تر می‌شود، انرژی گرمایی اضافی تمایل بیشتری به لرزاندن و جدا کردن ساختارهای منظم‌تر می‌یابد. بنابراین مولکول‌ها زمان کمتری را در ساختارهای منظم چهار سطحی و مدت زمان بیشتری را در نواحی آشفته سپری می‌کنند، امری که در مجموع باعث بیشتر شدن چگالی می‌شود.

از سوی دیگر، زمانی‌که دما افزایش می‌یابد، حرکت مولکول‌های با پیوند ضعیف‌تر بیشتر خواهد شد و همین مسئله به‌تدریج آنها را وا می‌دارد که از هم دورتر شوند. این بسط که یک بار به توضیح دلیل چگالی بیشینه آب در دمای چهار درجه سلسیوس بالای صفر کمک کرده بود، این بار نیز به توضیح دلیل کاهش چگالی و افزایش حجم آب با افزایش بیشتر دمای آن کمک می‌کند.

به عقیده پترسون، این نظریه توضیحات کاملی را برای بسیاری از خواص غیرطبیعی غیر قابل توجیه دیگر آب ارائه می‌کند. مواردی که به ادعای آن دو، دیگر نظریه‌ها هنوز نتوانسته‌اند به آن دست یابند. مارتین چاپلین، که یک شیمی‌دان در دانشگاه ساوث بنک لندن است، با این نظریه موافق است. توضیحاتی که بر مبنای سیستم تک مولفه‌ای متعارف بودند، مجبور بودند زمانی که دمای آب تغییر می‌کند تلاش زیادی بکنند تا بتوانند ویژگی‌های متعدد آب از قبیل کمینه و بیشینه را با نظریه خود سازگار کنند. چاپلین می‌گوید: «ساختار دوگانه کاملا با آزمایش‌ها همخوانی دارد و می‌تواند خصوصیات غیر عادی آب را خیلی ساده‌تر از مدل‌های سنتی توضیح دهد».

به مقاله سال 2004 نیلسون و پترسون در مجله ساینس تا کنون بیش از 350 بار و توسط محققین دیگر، ارجاع شده است. با این حال، هنوز خیلی‌ها بدبین هستند. یک بدبینی این است که توضیح گروه در مورد نتایج طیف‌سنجی اشعه ایکس، بر مبنای شبیه سازی دست کم 50 مولکول آب در حال تعامل با هم است. یک مدل بینهایت پیچیده که تنها می‌تواند به طور تقریبی حل شود. ریچارد سایکالی از دانشگاه برکلی کالیفرنیا می‌گوید: «ما نیاز به یک نظریه خیلی دقیق‌تر داریم تا بتوانیم چنین ادعای بزرگی را بپذیریم». او ادعا میکند که تنظیمات کوچک برای آرایش پیوندهای هیدروژنی در ساختارهای متعارف، برای توضیح نتایج اشعه ایکس پترسون و نیلسون کفایت می‌کنند. حتی یکی از اعضای گروه آنها، مایکل اوبلیوس از دانشگاه استکهلم، همکاری خود را با آنها قطع کرد چرا که با تفسیر آنها از داده‌های نشر اشعه ایکس موافق نبود.

یک نکته جزئی که خیلی از افراد را به این نظریه بدبین کرده بود، یک ادعا در مقاله سال 2004 بود که مولکول‌هایی که پیوند ضعیف‌تری دارند، تشکیل حلقه و زنجیره می‌دهند؛ و در واقع نیلسون و همکارانش نیز اکنون کمتر در مورد جزئیات ساختار مولکولی نامنظم اظهار نظر می‌کنند. ولی یوجین استنلی ازدانشگاه بوستون، باور ندارد که این امر کاملا نظریه آنها را زیر سوال می‌برد: وی می‌گوید: «من فکر نمی‌کنم که آنها باید تا ابد محکوم شوند». به رغم این که نظریه آنها هنوز جای کار دارد، ولی به گفته او، نتایج پراکنش اشعه ایکس شواهدی بر تایید نظریه آنها ارائه می‌کند.

هیچ شکی نیست که هنوز نیلسون و پترسون با مخالفت‌های شدیدی مواجه خواهند بود، ولی پاداش‌‌های یک درک فراگیر از ساختار آب مایع می‌تواند شایان توجه باشد. این درک می‌تواند منجر به درک بهتر از مواردی مانند چگونگی برهم‌کنش پروتئین‌ها و داروها با مولکول‌های آب در بدن، و در نتیجه تولید داروهای موثرتری گردد. با دادن یک ایده بهتر از چگونگی رفتار مولکول‌های آب در اطراف منافذ ریز ما، می‌تواند به تلاش‌ها برای نمک زدایی و تصفیه آب کمک کند و سطح دسترسی به آب تمیز را بیشتر کند.

پترسون می‌گوید: «درک ما از آب یک تصویر در حال تکامل است. پیش از تکمیل این تصویر، ‌تحقیقات بیشتری باید توسط گروه‌های مختلف انجام شود». چه کسی می‌تواند با این حرف مخالفت کند؟

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : مقالات شیمی

پالایشگاه

مجموعه‌ای از واحد های فرایند شیمیایی است که به پالایش مواد یا تبدیل

موادخام به فرآورده‌های مفید می‌پردازد

انواع پالایشگاه

1.پالایشگاه نفت

2.پالایشگاه گاز طبیعی

پالایشگاه نفت تهران

جهت مشاهده متن کامل وارد ادامه مطلب شوید...

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٧:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : مقالات شیمی

چاه 104 مارون : مهمترین حادثه صنعت نفت در سال گذشته

 مهار عظیم ترین حادثه نفتی جهان در 16 روز

گزارشی از عملیات مهار چاه نفتی 104 مارون 

 


90 کیلومتری که از اهواز دور می شویم آتش مشعل ها و لوله های در هم تنیده کنار جاده

باریک فرعی نشان از آن دارد که به چاه شماره 104 منطقه نفتی مارون نزدیک شدیم. از چند

پیچ و یک جاده ناهموار که می گذریم دکل 69 حفاری فتح از دور خودنمایی می کند. طول

جاده با تابلوهای «خطر انفجار، توقف مطلقاً ممنوع» تزئین شده است تا تفاوت یک جاده

معمولی با جاده دسترسی یک چاه نفتی را بدانیم. هر چند سبز ه هایی که به نعمت بارندگی های

اخیر اهواز سر از خاک بیرون آورده اند منظره ای متفاوت از محوطه یک چاه نفتی نشان

می دهد اما جلوتر که می رویم در کنار همین سبزه ها هنوز بقایای آتش مهیب روزهای دوم تا

نوزدهم دی ماه بر جای مانده.

 


جهت مشاهده متن کامل وارد ادامه مطلب شوید...

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٥:۱٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : مقالات شیمی

نانو تکنولوژی در صنعت نفت

نانوتکنولوژی در صنعت نفت

 فناوری نانو می­تواند اثرات قابل توجهی در صنعت نفت داشته باشد، در مطلب زیر بعد از اشاره به برخی از این تأثیرات، تعدادی از کاربردهای فناوری نانو در صنعت نفت بویژه در بحث آلودگی محیط زیست و نیز سنسورهای نانو به طور مختصر معرفی گردیده است:

● مقدمه

هنگامی که ریچارد اسملی ( Richard Smally ) برندة جایزة نوبل، بالک مینسترفلورسنس را در سال ۱۹۸۵ در دانشگاه رایس کشف نمود،‌ انتظار اندکی داشت که تحقیق او بتواند صنعت نفت را متأثر سازد. سازمان انرژی آمریکا ( DOE ) سرمایه‌گذاری خود را در قسمت فناوری نانو با ۶۲ درصد افزایش داد تا مطالعات لازم در زمینة‌ موادی با نام‌های باکی‌بال‌ها ( Bulky Balls ) و باکی‌تیوب‌ها ( Bulky Tubes )‌ استوانه‌های کربنی که دارای قطر متر می‌باشند

جهت مشاهده متن کامل مقاله وارد ادامه مطلب شوید...

 

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٥:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : مقالات شیمی

عوامل موثر در حلالیت

عوامل موثر در حلالیت

 

معمولا ترکیبات قطبی در حلالهای قطبی و ترکیبات غیر قطبی در حلالهای غیر قطبی حل میشوند.

 

در ترکیبات مشابه افزایش نیروی بین مولکولی سبب کاهش حلالیت میگردد.

 

در ترکیبات مشابه افزایش وزن مولکولی سبب کاهش حلالیت میشود.

 

در ترکیبات مشابه وجود شاخه جانبی باعث افزایش حلالیت میگردد.

جهت مشاهده متن کامل مقاله وارد ادامه مزلب شوید...

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٦:۱۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : مقالات شیمی

آموزش جدول تناوبی با استفاده از کارتهای ویژه برای هر عنصر

بخش مهمی از شیمی دوم دبیرستان جدول تناوبی و مهارت کافی بر روی جدول است . فهم مفهوم تناوب پیشگویی خواص عنصر از روی جدول تناوبی برای دانش آموزان مشکل است لذا فعالیت زیر به یادگیری مفهوم تناوب کمک می کند و علاقه مندی آنها را برای طبقه بندی عنصرها افزایش می دهد .

در این روش دانش آموزان از جلسه قبل موظف می شوند که هر کدام نام یک عنصر را انتخاب کرده و بر روی کارتهایی با سایز یکسان آرایش الکترونی و شماره الکترون ظرفیتی و شماره لایه آخر را بنویسند و در پشت کارت نیز اطلاعاتی درباره آن عنصر از قبیل فلز و نا فلز بودن و الکترونگاتیو و شعاع اتمی و ... را با استفاده از جدول 3-A در جلد سوم کتاب شیمی عمومی با نگرش کاربردی را جمع آوری کرده و بنویسند . می توان به آنها گفت اگر آرایش الکترونی عنصر آنها به s ختم می شود از کارت قرمز رنگ و اگر به p یاd  ختم می شود از کارت با رنگ آبی و زرد استفاده کنند . 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     در سر کلاس با کشیدن یک جدول 4 ردیفی و 18 ستونی دانش آموزان باید ، عنصرهایشان را در این جدول قرار دهند با آنها گفته می شود که تعداد الکترونهای ظرفیتی شماره ستون و تعداد لایه ها را یا شماره آخرین لایه ردیف عنصر را مشخص می کند .آنها یکی یکی پای تخته ها می آیند تا جای عنصرشان را در جدول بیابند و آن را در همان مکان قرار دهند . البته در این روش برای چیدن جدول دانش آموزان اشتباهاتی انجام می دهند مثلا  Al 13  در گروه سوم قرار می دهند که با استفاده از رنگها ( آرایش الکترونی و کوه آفبا ) آنها به ترتیب اصلی جدول هدایت می شوند .

پس از اتمام تنظیم جدول آنها به راحتی در گروههای خود به این سئوالات پاسخ می دهند .

1-عناصر جدول به چند دسته کلی تقسیم می شوند ؟ ( از روی رنگ کارتها مشخص است )

2-چرا عناصر گروه ( s ) 2 گروه و عناصر گروه ( p ) 6 گروه و عناصر گروه ( d ) 10 گروه دارند .

3-چرا عناصر دسته d از دوره چهارم جدول شروع می شوند ؟

4-تعداد عنصر هر ردیف را چگونه توجیه می کنید . ( از کوه آنها استفاده کنید )

5-عناصر موجود در یک دوره چه ویژگی مشترکی دارند ؟

6-عناصر موجود در یک گروه چه ویژگی مشترکی دارند ؟

7-تعداد عناصر دوره 5 و 6 جدول با استفاده از کوه آفبا پیشگویی کنید .

8-آیا می توان میان آرایش الکترونی و جایگاه عناصر در جدول رابطه پیدا کرد ؟

حال می توان کارت ها را از پشت در جدول قرار داد و درباره رابطه میان آرایش الکترونی و خواص شیمیایی بحث کرد. حتی از این کارتها می توان برای بیان تغییرات شعاع و الکترونگاتیو در یک جدول استفاده کرد .

لازم به ذکر است که آموزش این مفاهیم در کتاب شیمی ( 2 ) بصورت فکر کنید جالبی مطرح شده است . اما اجرای این فکر کنید اصولا به منزل موکول می شود لذا تعدادی از دانش آموزان آن را انجام می دهند و تعدادی دیگر از دانش آموزان از روی آنها کپی می کنند و یا به کتاب های کمک درسی رجوع می کنند . لذا بطور واقعی فکر و ذهن خود را درگیر یادگیری نمی کنند . اگر هم قرار شود فکر کنید در سر کلاس اجرا شود بسیار وقت گیرتر و طولانی تر از این روش است . لذا اجرای چنین فعالیتهایی در کلاس به علت اشتراک همه جانبه دانش آموزان در فرآیند یادگیری ، کلاس فعال و با نشاطی را فراهم می کند . علاوه بر آن در این روش از هوش حرکتی ، بصری ، ریاضی ، استنباطی و برون مشارکتی دانش آموزان استفاده می شود لذا می توان گفت همه دانش آموزان کلاس در یادگیری و آموزش از این طریق فعال هستند .

گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٢ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانستنی ها

تصویب نامگذاری سالروز تولد «جابربن حیان» به نام «روز ملی شیمی» در انجمن

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا در کرمانشاه، دکتر مجتبی شمسی پور که در افتتاحیه پانزدهمین سمینار شیمی آلی کشور در دانشگاه رازی کرمانشاه سخن می‌گفت، مشکل بزرگ انجمن های علمی را مسائل مالی دانست و افزود: باید در جهت تقویت انجمن های علمی حرکت شود.

پرمقاله‌ترین محقق ایرانی به لحاظ تعداد مقالات ISI با بیان اینکه انجمن شیمی از ریشه دار ترین انجمن‌های علمی کشور است، گفت: همه باید به این انجمن تعلق خاطر داشته و بپذیریم که کار انجمن می تواند مثمرثمر باشد.

وی افزود: تنها راهی که می تواند باعث پیشرفت انجمن شود مشارکت هرچه وسیعتر اعضا در اداره این انجمن می باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه رازی با اشاره به فعالیت 10 کمیته علمی در انجمن شیمی گفت: فعالیت این کمیته ها گسترش خواهد یافت.

وی نامگذاری سالروز تولد جابربن حیان به نام روز ملی شیمی را از مصوبات انجمن برشمرد و افزود: همچنین کتابی در دست تهیه است که سابقه علم شیمی در کشور را مرور می کند.

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۸٩

شیمیدانان به دنبال کشف طبیعت اسرار آمیز «شیشه»

شیشه که تاریخچه آن به پنج هزار سال قبل باز می‌گردد، طبیعت اسرار آمیزی دارد که هنوز برای دانشمندان به صورت یک راز باقی مانده است.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به تازگی یک استاد مهندسی شیمی در دانشگاه دلاوار ادعا می‌کند که می‌داند چرا مواد شیشه‌یی از یک وضعیت مذاب به یک جامد تبدیل می‌شوند.

مدارک دیرین شناسی نشان می‌دهد که شیسشه اولین بار در حدود سه هزار سال پیش از میلاد در خاورمیانه تولید شد.

به گفته ریچارد وول، استاد شیمی آنچه که شیشه‌ها را از سایر مواد متمایز می‌کند این است که حتی از سفت شدن هنوز آشفتگی مولکولی یک مایع را در خود نگه می‌دارند؛ در حالی که سایر مایعات مثل آب، برعکس، وقتی منجمد می‌شوند، ‌یک الگوی منظم بلوری می‌یابند.

منبع:خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

شیشه همچنین مرحله انتقال دقیقی ندارد و در عوض مولکول‌ها خیلی ساده و به تدریج آرام می‌شوند تا این که در یک وضعیت عجیب که حالتی بین مایع و جامد است، به هم می‌چسبند.

در مقاله‌ای که اواخر امسال در مجله بخش B علوم پلیمری فیزیک پلیمر، منتشر خواهد شد، وول یک رویکرد مفهولی جدید را ارائه می‌کند که تئوری TFT (انکسار لحظه‌یی) نام دارد و هدف از طرح آن درک طبیعت و ساختار تبدیل شیشه در مواد نامنظم است.

این تئوری یک شیوه کمیتی برای تشریح پدیده‌ای ارائه می‌کند که پیش از یک دورنمای به شدت تجربی توضیح داده شده است.

وول می‌گوید: تئوری TFT امکان پیش‌بینی چندین رفتار کائناتی درباره شکل‌گیری مواد شیشه‌یی را از هر نوعی که باشد فراهم می‌کند.

یک تفاوت دیگر بین شیشه ها و مواد عادی این است که تبدیل شیشه ها از حالت مایع به جامد در یک دمای استاندارد صورت نمی‌گیرد، بلکه هر چه سرد شدن سریعتر صورت گیرد، دمای تبدیل شیشه افزایش می‌یابد.

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۸٩

شیمی اثر بخش‌ترین رشته عملی کشور است

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در گفت‌و‌گو با فارس:
شیمی اثر بخش‌ترین رشته عملی کشور است

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: رشته شیمی با 13 هزار و 65 مقاله در رأس اثر بخش‌ترین رشته‌های عملی کشور است و در جایگاه نخست قرار دارد.


جعفر مهراد، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس افزود: یکی از سیستم های موسسه اطلاعات علمی ISI طلایه داران علم ESI است که ابزاری است تحلیلی که با ارائه داده‌ها دانشمندان، موسسات، کشورها و نشریات علمی را در هر رشته علمی رتبه بندی می‌کند.
وی ادامه داد: موسسات آموزشی و پژوهشی با استفاده از این ابزار می‌توانند عملکرد علمی و تأثیر آن را در رشته‌های خاص تحقیقاتی معین کنند. این سیستم امکان تهیه آمارهای عملکرد علمی و داده های مرتبط با گررایش های علمی را بر اساس مقالات مجلات فراهم می‌آورد.
رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: با استفاده از این ابزار می‌توان توانایی‌های اعضای هیئت علمی، پژوهشگران و شاغلان تحقیقاتی را مشخص کرد. به طور کلی اثربخش ترین دانشمندان، نشریات، تحقیقات و رشته‌های علمی در ESI صورت برداری می‌شود.
وی با اشاره به تولیدات علمی ایران گفت: در مجموع از ایران 49 هزار و 663 مقاله به ثبت رسیده است و رشته شیمی با 13 هزار و 65 مقاله در رأس اثر بخش ترین رشته‌های عملی کشور در جایگاه نخست قرار دارد.
مهراد تصریح کرد: 73 هزار و 157 استناد به این مقالات شده که به طور میانگین 60/5 استناد به هر مقاله انجام شده است و رشته‌های مهندسی، پزشکی بالینی، فیزیک و علم مواد به ترتیب با 7 هزار و 786 مقاله، 6 هزار و 520 مقاله، 4 هزار و 23 مقاله و 2 هزار و 973 مقاله رتبه های دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده اند.
وی افزود: اقتصاد و بازرگانی تنها رشته‌ای از حوزه علوم انسانی و اجتماعی است با 73 مقاله و 129 استناد به این مقالات یعنی 77/1 استناد به هر مقاله در ESI حضور دارد.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: رشته روانشناسی و روانپزشکی در این سیستم به طور توأم در نظر گرفته شده است، که روی هم 270 مقاله با یک هزار و 379 استناد جلب توجه می‌کند. یعنی 11/5 استناد به هر مقاله که اثر بخشی بالایی را نشان می‌دهد.
وی افزود: در تمام رشته‌های علوم اجتماعی از دانشمندان ایران 806 مقاله را در ESI مشاهده می‌کنیم که به این تعداد مقاله یک هزار و 68 استناد شده است.
مهراد افزود: ایران در بین 93 کشور جهان که در زمینه تولید علم مطرح هستند، در رشته شیمی رتبه بیست و هفتم را دارد و تنها کشور در حال توسعه که در این حوزه از ایران پیشی گرفته است کشور برزیل اس که در جایگاه بیستم قرار دارد.
وی ادامه داد: در حوزه فنی مهندسی جایگاه ایران در بین 93 کشور جهان 29 است و برزیل در این رشته جایگاه 21 قرار دارد. رتبه ترکیه 20 و هندوستان 13 است و سایر کشورهایی که در پیشتر از یران قرار دارند در گروه کشورهای پیشرفته هستند.
به گزارش فارس، دانشمندان برتر شیمی به ترتیب، زلفی گل با 158 استناد، دانشور، سالاری و ختایی با 141 استناد، صالحی، دبیر، زلفی گل و فرد با 135 استناد از دانشگاه‌های بوعلی سینا، تبریز و شهید بهشتی مقام اول تا سوم اثر بخش ترین نویسندگان شیمی را به خود اختصاص داده اند.
3 دانشمند برتر و اثر بخش حوزه فنی و مهندسی عبارت است از گنجی و صدیقی از دانشگاه مازندران با 113 استناد، جوان بخت، گنجی، عشقی، شرقی و شمسی پور از دانشگاه‌های رازی، تهران و شیراز با 94 استناد و رفیعی و گنجی از دانشگاه مازندران با 90 استناد که به ترتیب مقام های اول و سوم دانشمندان برتر این حوزه را به خود اختصاص داده‌اند.

در رشته علوم اجتماعی بدون تفکیک رشته‌های تخصصی؛ کوشا با 19 استناد از دانشگاه تهران، حدایقی، بزرگمنش، قاسمی، هراتی، سعادت و عزیزی از دانشگاه شهیدبهشتی با 9 استناد و کیوان کوشا با 8 استناد از دانشگاه تهران در رشته کتابداری و اطلاع رسانی رتبه‌های اول تا سوم را به دست آوردند.

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۸٩

روش تهیه تولوئن

روش تهیه تولوئن ( C6H5CH3 )

 

تولوئن ، مایعی است بی‌رنگ با نقطه انجماد 95.1- درجه سانتی‌گراد و جوش 110.6درجه سانتی‌گراد و در ساختار دماسنج‌های دمای پایین بکار می‌رود. همینطور تولوئن ، حلال خوبی در شیمی آلی بشمار می‌رود.

روش ازمایش
در داخل یک لوله آزمایش بزرگ و مقاوم ، 2ml از مایع بنزن را با چند قطره از یدید متیل ( CH3I ) و 0.4 گرم آلومینیوم کلراید (AlCl3 ) پودری شکل به آرامی حرارت دهید تا هنگامی که کاغذ تورنسل مرطوب شده در بالای لوله آزمایش ، از رنگ آبی به سرخ تبدیل شده و پایان واکنش را مشخص نماید.

واکنش صورت گرفته به صورت زیر است:

C6H6 + CH3I (+AlCl3 + Heat )  →  HI + C6H5CH3

این ، یک واکنش جانشینی الکترونخواهی از نوع واکنشهای فریدل- کرافت است. این واکنش ، نشان می‌دهد که بنزن ، تمایلی برای انجام واکنشهای افزایشی ندارد و با حفظ هر سه پیوند دو گانه خود ، در واکنش جانشینی شرکت می‌کند.

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانستنی ها

کتاب شیمی کاغذ

 

J.C. Roberts, "Chemistry of Paper
Royal Society of Chemistry | 1996-12-31 | 196 pages | PDF | 10,3 MB

http://rapidshare.com/files/197927670/chempaper.zip
Or:
http://rapidshare.com/files/197933646/Chemistry_of_Paper.zip
  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانلود

ایزاک نیوتن (1727-1642)

ایزاک نیوتن که در روز 25 دسامبر 1642 یعنی سال مرگ گالیله متولد شد از خانواده ای است که افراد آن کشاورزان مستقل و متوسط الحال بودند و مجاور دریا در قریه وولستورپ می زیستند نیوتن قبل از موعد متولد شد و زودرس به دنیا آمد و چنان ضعیف بود که مادر گمان برد او حتی روز اول زندگی را هم نتواند به پایان برد پدرش نیز در عین حال اسحق نام داشت و در سی سالگی و قبل از تولد فرزندش درگذشت. پدرش مردی بوده است ضعیف با رفتار غیرعادی زودرنج و عصبی مزاج. مادرش هاناآیساک زنی بود مقتصد، خانه داری بود صاحب کفایت و صنعتگری با لیاقت. آیزاک دوره کودکی شادی نداشت او سه ساله بود که مادرش با بارناباس المیت کشیش مرفه با سنی دو برابر سن خود ازدواج کرد. جدایی از مادر ظاهراً سخت بر شخصیت او اثر گذاشت و تقریباً مسلم است که رفتار بعدی وی نسبت به زنان را نیز شکل داد. نیوتن هیچگاه ازدواج نکرد اما یک بار (شاید هم دوبار) نامزد کرد به نظر می آمد که تمرکز او منحصراً روی کارش بود نه سالی که نیوتن در وولستوپ جدا از مادر گذرانید برای وی سالهای دردناکی بود داستانهایی سر زبان است که نیوتن جوان ازقبه کلیسا بالا می رفت تا نورث ویتام ده مجاور را که مادرش اینک در آن زندگی می کرد ببیند.
آموزش ابتدایی رسمی نیوتن در دو مدرسه کوچک دهکده های اسکلینگتن و راچفورد صورت گرفته بود که هر دو برای رفت و آمد روزانه به خانه او نزدیک بودند چنین به نظر می رسد که اول بار داییی او که کشیشی به نام ویلیام آیسکاف بوده است متوجه شد که در نیوتن استعدادی مافوق کودکان عادی وجود دارد.
بدین ترتیب ویلیام آیسکاف مادر را مجاب کرد که کودک را به دانشگاه کمبریج (که خودش نیز از شاگردان قدیمی این دانشگاه بود) بفرستند زیرا مادر نیوتن قصد داشت وی را در خانه نگهدارد تا در کارهای مزرعه او را کمک کند در این هنگام نیوتن 15 ساله بود کمبریج در آن زمان دیگر آکسفورد را از مقام اولی که داشت خلع کرده به قلب پیوریتانیسم انگلیس و کانون زندگی روشنفکری آن کشور بدل شده بود. نیوتن در آنجا مانند هزاران دانشجوی دیگر دوره کارشناسی، خود را غرق مطالعه آثار ارسطو و افلاطون می کرد نیوتن در یکی از روزهای سال 1663 یا 1664 شعار زیر را در کتابچه یادداشت خود وارد کرد. «افلاطون دوست من و ارسطو هم دوست من است اما بهترین دوست من حقیقت است.» او از کارهای دکارت در هندسه تحلیلی شروع کرده سریعاً تا مبحث روشهای جبری پیش آمده بود در آوریل 1665 که نیوتن درجه کارشناسی خود را گرفت دوره آموزشی او که می توانست چشمگیرترین دوره در کل تاریخ دانشگاه باشد بدون هیچگونه شناسایی رسمی به اتمام رسید. در حدود سال 1665 مرض طاعون شیوع یافت و دانشگاه دانشجویان خود را مرخص کرد نیوتن به زادگاه خود مراجعه کرد همین موقع بود که هوش و استعداد نابغه بزرگ آشکار گشت زیرا تمام کتابها و جزوه های خود را در دانشگاه جا گذاشته بود فکر خود را آزاد گذاشت که به تنهایی از منابع خاص خود استفاده کند در این هنگام نیوتن بیش از بیست و دو سال نداشت ولی بیش از ارشمیدس و دکارت درباره معرفت ساختمان جهان دقیق شده بود نیوتن ضمن دو سالی که در وولستوپ بود «حساب عنصار بی نهایت کوچک» «قانون جاذبه عمومی» را کشف کرد و تئوری نور را بنیان گذاشت این داستان که سقوط سیبی از درخت نیوتن را به فکر کشف نیروی جاذبه عمومی انداخته است به نظر درست می آید او از آن لحظه این پرسشها را برای خود مطرح کرد: چرا سیب به پایین نه به بالا سقوط می کند؟ و چرا ماه بر زمین نمی افتد. این اندیشه ها بعدها او را به کشف قانون گرانش رهنمون شدند هنگامی که نیوتن چندین سال بعد پاسخ این پرسش را توانست بیابد در واقع یکی از قانونهای فیزیک را کشف کرده بود که بر تمام عالم حکمفرماست «قانون نیروی گرانش زمین.» او پس از شیوع طاعون و بازگشت به ملک زراعی مادرش، طی 18 ماه به آگاهیها و کشفهایی بیش از آنچه که دانشمندان دیگر در تمام طول عمر خود دست می یابند، دست یافت او در این مدت ساخت و ساز قانون نیروی گرانش را آغاز کرد او درباره نور و رنگهای آن پژوهش کرد دلیل جزر و مد را کشف کرد قوانین و حرکات بخصوصی را به درستی تشخیص داد و معادله هایی برای آن نوشت که بعدها اساس و بنیان دانش مکانیک شد در مورد نیروی گرانش نیوتن معتقد بود که نه تنها زمین چنین نیروی گرانشی دارد بلکه تمام اجسام و اجرام چنین خصوصیتی دارند. روزی که او منشوری را در دست گرفت و اجازه داد تا پرتو نور خورشید از میان آن عبور کند او با این کار کشف کرد که نور سفید به هنگام ورود به منشور شیشه ای منحرف می شود و به هفت پرتو نور اصلی با رنگهای گوناگون تجزیه می شود آنها رنگهای رنگین کمان هستند که طیف یا بیناب نامیده می شوند و عبارتند از: سرخ، نارنجی، زرد، سبز، ابی، نیلی و بنفش. او تمام این کشفیات را در یک دوره زمانی 18 ماه به انجام رسایند بالاخره طاعون ریشه کن شد و او به لندن برگشت تا تحصیلات خود را به پایان برد. او سه سال پس از آن را صرف کاوش و پژوهش در ماهیت و طبیعت نور کرد همچنین نخستین دوربین نجومی آیینه ای را ساخت تلسکوپ آیینه ای رصد خانهن مونت پالومار در کالیفرنیا نیز که آیینه آن پنج متر قطر داد براساس اصول و قواعل نیوتن بنا شده است. نیوتن در اثر مطالعات فراوان مبتلا به ناراحتی عصبی شد از دو ناراحتی عصبی که نیوتن پیدا کرد اولی ظاهراً در سال 1678 و دومی در سال بعد از فوت مادر او بود در این دوره وی به مدت شش سال از هر گونه مکاتبه ای مربوط به تلاشهای ذهنی دست کشید به هر صورت عالم کیهانی بود. دوران مابین 1684 و 1686 از نظر تاریخ فکری بشر مقام ارجمندی دارد در این دوران هالی توانست با تدبیر بسیار نیوتن را وادار کند که اکتشافا تخویش را در نجوم و علم حرکات به منظور انتشار تدوین کند و نیوتن نیز به این کار رضایت داد در سال 1687 در سن چهل و پنج سالگی قانون جاذبه زمین و سه قانون درباره حرکت را در کتابش که به زبان لاتین نوشته شده بود و «اصول» (Principle) نام داشت با خرج هالی منتشر کرد نیوتن به مطالعات عظیم دیگری پرداخت که حتی امروزه نیز کامل نشده است و آن اینکه با به کار بردن قوانین علم حرکات و قانون جاذبه عمومی فرورفتگی زمین را در دو قطب آن که نتیجه دوران روزانه زمین به دور محورش می باشد محاسبه کرد و به کمک این محاسبه درصدد بر آمد سیر تکامل تدریجی سیاره را مورد مطالعه قرار دهد. نیوتن تغییرات وزن اجسام را برحسب تغییر عرض جغرافیایی مکان به دست آورد و نیز ثابت کرد که هر جسم توخالی که به سطوح کروی متحد المرکز و متجانس محدود شده باشد نمی تواند هیچگونه نیرویی بر اجسام با ابعاد کوچک که در نقطه غیرمشخصی در داخل آن قرار داشته باشند اعمال کند نیوتن در پاییز سال 1692 هنگامیکه به پنجاه سالگی نزدیک می شد به سختی مریض و بستری شد به طوری که از هرگونه قوت و غذایی بیزار شد و دچار بیخوابی مفرط گردید که به تدریج به بی خوابی کامل تبدیل شد خبر کسالت شدید نیوتن در قاره اروپا انتشاریافت لیکن بعد از آنکه خبر بهبود او را دادند دوستانش شادمان گشتند. حکومت بریتانیا به منظور قدردانی از خدمات این دانشمند بزرگ یک منصب بسیار بالای دولتی به وی اعطا کرد او در سال 1700 میلادی به عنوان خزانه داری کل سلطنتی محسوب شد منصبی که تا اخر عمرش آن را حفظ کرد در همان سال به عضویت آکادمی علمی فرانسه نیز انتخاب شد در سال 1705 علیا حضرت ملکه آن (ملکه انگلیس) به وی عنوان «سر» اعطا کرد و به احتمال قوی اعطای این افتخار بیشتر به مناسبت خدمات او درضرب مسکوکات بوده است تا به علت تقدم فضل او در معبد عقل و کمال.وی چندی پیش از وفاتش با نگاهی به زندگی علمی طولانی گذشته اش از آن این خلاصه را به دست داد: من نمی دانم به چشم مردم دنیا چگونه می آیم اما در چشم خود به کودکی می مانم که در کنار دریا بازی می کند و توجه خود را هر زمان به یافتن ریگی صافتر یا صدفی زیباتر منعطف می کند در حالیکه اقیانوس بزرگ حقیقت همچنان نامکشوف مانده در جلوی او گسترده است اخرین روزهای زندگی وی تأثر برانگیز و از جنبه انسانی قوی و عمیق بوده است اگرچه نیوتن نیز مانند سایر افراد بشر از رنج فراوان بی بهره نماند لیکن بردباری بسیاری که در مقابل درد و شکنجه دائمی دو سه سال اخیر زندگانی خویش نشان داد شکوفه های دیگری بر تاج گلی که بر فرق او قرار دارد می افزاید. در آخرین روزهای زندگی سرفه ای مداوم او را بسیار ضعیف کرد و عاقبت بعد از آنکه چند روزی از درد جانگداز آسوده بود در نهایت آرامش در 20 مارس 1727 در هشتاد و چهار سالگی در لندن در گذشت و با عزت و شرف بسیار در وستمینستر آبی به خاک سپرده شد برای قدردانی از این دانشمند بزرگ واحد نیرو را نیوتن نامیده اند و به اختصار با حرف N نشان می دهند بدون تردید می توان گفت در تاریخ بشریت نامی مافوق نیوتن وجود نداشته و هیچ اثری از لحاظ عظمت و بزرگی مانند کتاب (اصول) او نخواهد بود لاپلاس بزرگترین ادامه دهنده اکتشافات او درباره اش چنین می گوید: کتاب اصول بنای معظمی است که تا ابد عمق دانش نابغه بزرگی را که کاشف مهمترین قوانین طبیعت بوده است به جهانیان مدلل خواهد داشت. لاگرانژ درباره او چنین می گوید: نیوتن خوشبخت بود که توانست دستگاه جهان را توصیف کند افسوس که در عالم بیش از یک آسمان وجود ندارد ولتر مشهورترین ستایندگان او چنین نوشته است: ای رازدار آسمانها و ای جواهر ابدی راست بگو تو نسبت به نیوتن حسادت نمی ورزی؟

منبع:گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٢۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانشمندان

مایکل فارادی (1867-1791)

مایکل فارادی فرزند نعل بند فقیری است که در بیست و دوم سپتامبر 1791 در انگلستان متولد شد. او به رغم آموزش رسمی کمی که دیده بود ادیسون زمان خود شد. در سیزده سالگی در دکان صحافی به عنوان شاگرد مشغول کار شد و هنگام فراغت به مطالعه کتابهای موجود در دکان صحافی می پراخت. مطالعه یکی از تألیفات شیمی دان سوئیسی ژان مارسه او را به خط سیر علوم وارد نمود. فارادی از آن پس در کلاس سر همفری دیوی (شیمی دان مشهور) حاضر می شد و مقالاتی هم در این باره می نوشت و برای استاد می فرستاد. او با خودآموزی در علم تا آنجا پیش رفت که برجسته ترین فیزیکدان آزمایشگر عصر خود شد. در سال 1813 سر همفری دیوی او را به عنوان دستیار خود انتخاب نمود. در آغاز فارادی می بایست فقط کارهای جزئی و بی اهمیت از قبیل جارو کشیدن کف آزمایشگاه و تمیز کردن آزمایشگاه را انجام می داد ولی او همیشه چشم و گوشش را باز نگه می داشت و هرگاه فرصت دست می داد تجربیات آزمایشگاهی خود را انجام می داد. فارادی به مبحث الکتریسیته علاقه خاصی داشت. در آن زمان می دانستند که هرگاه جریان های الکتریکی از میان مایعات خاصی عبور داده شوند جریان الکتریکی مایع را به عناصر تشکیل دهنده آن تجزیه می کند بنابراین مثلاً جریان الکتریکی می تواند آب را به دو ماده گازی شکل اکسیژن و هیدروژن تجزیه کند یا اگر مثلاً جریانی الکتریکی را از میان محلول نیترات نقره عبور دهند نقره خالص رسوب می کند. این فرایند را الکترولیز می نامند. فارادی در سال 1821 نخستین موتور الکتریکی (الکترو موتور) را ساخت. البته این هنوز موتوری بسیار ساده و ضعیف تر از آن بود که بتواند کاری انجام دهد ولی به هر حال این موتور اختراع معرکه ای بود که روزی پی از بهینه سازی و تکامل ماشینهای پرقدرتی را برای هر خط کاری قابل تصوری به کار می انداخت. فارادی به این ترتیب توجه جهان علمی ان روز را به خود جلب کرد و در سال 1824 به عنوان استاد انجمن سلطنتی انگلستان در لندن برگزیده شد. دیوی نسبت به فارادی نظر خوبی نداشت و او را همان شاگرد فقیر سابق می دانست در صورتی که در این هنگام فارادی مقامی همانند دیوی کسب نموده بود. فارادی درسال 1831 روندی را که طی آن نخستین موتور الکتریکی را به کار انداخت به طور معکوس تجزیه کرد. در موتور الکتریکی او از الکتریسیته برای ایجاد حرکت استفاده کرده بود. حال می خواست از حرکت برای تولید الکتریسیته برای ایجاد حرکت استفاده کند. او زمانی به این فکر افتاد که در حال انجام آزمایشهایی با آهنربا بو. آهن ربای فارادی از جنس آهن بود. نیروی مغناطیسی یا جاذبه آهنربا به طور نامرئی در فضای اطراف آهن ربا گسترده است که این فضا را میدان مغناطیسی یا میدان نیرو می نامند. فارادی کشف کرد که چگونه می توان برق تولید کرد. نخستین ژنراتور یا به عبارت دیگر مولد برق فارادی از یک صفحه مدور مسی تشکیل می شد که میان دو انتهای یک آهن ربای نعل اسبی به وسیله محوری استقرار یافته بود و بوسیله یک اهرم حرکت دستی چرخانده می شد. وقتی این صفحه مدور با سرعت در میدان مغناطیسی می چرخید جریان الکتریکی ایجاد می شد که این جریان از طریق یک جفت سیم مسی به نقطه دلخواه هدایت می شد. فارادی در سالهای 1831 و 1832 اثر خود را که شامل «الکتریسیته القایی» بود به جامعه پادشاهی داد و همین اثر بود که نام او را در دنیای ابدی ساخت. شهرت او بیش از هرچیز به پاس کشف پدیده القاء الکترومغناطیسی است که سبب توفیق وی در آن آزمایش مقدماتی هانس کریستین اورستد بود. آن آزمایش نشان می داد که عقربه قطب نمایی که در مجاورت یک سیم حامل جریان برق واقع باشد از راستای خود منحرف میشود. فارادی دریافت که در هر دو زمینه الکتریسیته و مغناطیس، خواص بوسیله نیروهایی که در راستاهای نامرئی به نام راستای خطوط نیرو یا میدان اثر می کنند منتقل می شود. این کشف او آغازگر نظریه میدانها و در حکم برداشتن یک قدم در آن زمینه بود. کمک مهم فارادی به پیشرفت فیزیک جلب توجه دست اندرکاران به میدان نامرئی نیرو بود که امروزه از اهداف اصلی پژوهش در کلیه زمینه ها از ذرات درون هسته اتم گرفته تا فضاهای بین کهکشانی است. بررسی های الکتروشیمیایی فارادی نیز او را قانع ساخت که ماده از اتم هایی مختلف الجنس با بار الکتریکی موازنه شده یعنی از اتمهایی که دارای مقادیر برابری بار الکتریکی مثبت و منفی هستند درست شده است.
فارادی که در زمان حیاتش از لحاظ علمی به درجه ای عالی رسیده بود مردی متواضع ، محجوب و ساده بود. او عنوان اشرافی بارون را که به وی پیشنهاد کرده بودند نپذیرفت و گفته بود: چون این لقب چیزی به من نمی آموزد بنابراین مورد استفاده ام نخواهد بود. فارادی ایجاد کننده الکتروتکنیک در بیست و پنجم اوت 1867 در سن 76 سالگی درگذشت

منبع:گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٢۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانشمندان

آنتوان لاووازیه (1749-1743)

آنتوان لوران لاووازیه در 26 اوت 1743 در پاریس از پدر و مادری ثروتمند و مرفه زاده شد. او زیر نظر استادانی قابل نجوم و گیاه شناسی و شیمی و زمین شناسی را به خوبی فراگرفت. پس از اتمام دوره حقوق بار دیگر به علوم گرایید و سه سال بعد در آن هنگام که جوانی 25 ساله بود به عضویت فرهنگستان سلطنتی علوم برگزیده شد.
لاووازیه که در حقیقت بنیانگذار شیمی جدید محسوب می شود، تجزیه و سنجش توأم با نتیجه گیری صحیح را پایه و اساس این علم قرار داد. وی نخستین کسی بود که ترازو را جهت سنجش و تحقیق در فعل و انفعالات شیمیایی در آزمایشگاه وارد کرد. قبل از او دانشمندان شیمی در مورد سوختن، عقیده عجیبی داشتند و آن را این طور تعریف می کردند که «هر جسم سوختنی دارای ماده ای است نامرئی به نام فلوژیستن و چون جسم مشتعل شود این ماده از آن خارج می شود. هرچه جسم بیشتر قابل اشتعال باشد مقدار بیشتری از این ماده در بر دارد و شعله همان فلوژیستیک است که از جسم متصاعد می گردد». به موجب این نظریه قدما معتقد بودند که وقتی جسمی در هوا می سوزد سبکتر می شود زیرا ماده فلوژیستن آن خارج می گردد. این نظریه نادرست سراسر قرن هجدهم را به کلی مسموم ساخته بود و حتی دانشمندان بزرگ نیز بدان اعتقاد داشتند چنانکه پریستلی هنگامی که گاز اکسیژن را برای نخستین بار تهیه نمود آن را «هوای بدون فلوژیستن» نام نهاد.
لاووازیه که شیمیدان برجسته ای برای همیشه است امکان درک و شناخت عناصر گازی شکل را فراهم کرد. در دوران سلطه «نظریه آتشزایی» (نظریه ای که در بالا ذکر شد) وسایل تجربی زیادی فراهم آمده بود که سبب دگرگونی های انقلابی در شیمی شدند. بیشترین اعتبار این تحولات مدیون زحمات لاووازیه است که درک درستی از اکسیژن را میسر کرد. انگلس F. Engels نوشت که: لاووازیه می توانست نقطه مقابل و ضد فلوژیستون افسانه ای را در اکسیژنی که پریستلی به دست آورده بود بیابد و در نتیجه قادر بود کل نظریه آتشزایی را از پا در آورد اما این کار نمی توانست نتایج تجربی حاصل از پذیرفتن آتشزاها را از بین ببرد برعکس آن نظریات پا برجا بودند و فقط ترتیب بیانشان وارونه شده بود و از کلمه فلوژیستیک به عباراتی که اکنون در زبان شیمی اعتبار دارند برگردانده شده بود و بنابراین اعتبارشان حفظ شده بود.
راه لاووازیه برای کشف اکسیژن خیلی مستقیم تر از راه دیگر هم عصرانش بود. در آغاز این دانشمند فرانسوی نیز گرایش به نظریه آتشزایی داشت ولی هرچه بیشتر که به نتایج تجربی می رسید بیشتر از آن نظریه کناره می گرفت. در اول نوامبر سال 1772 شرح تجربیاتش در زمینه احتراق ترکیبات مختلف در هوا را به این ترتیب پایان بخشید که گفت: وزن همه مواد از جمله فلزات بر اثر احتراق و سوختن افزایش می یابد نظر به اینکه چنین واکنشها نیاز به مقدار زیادی هوا داشتند. لاووازیه نتیجه گیری دیگری هم کرد و گفت: هوا مخلوطی از گازهای با خواص گوناگون است که در حین سوختن مواد، قسمتی ازآن با ماده سوزنده ترکیب می شود. در آغاز لاووازیه این جزء از هوا را مشابه هوای ثابت بلاک تلقی کرد ولی به زودی متوجه اشتباه خود شد. در فوریه سال 1774 این دانشمند فرانسوی متوجه شد که آن قسمت از هوا که با مواد در هنگام سوختن ترکیب می شود مناسبترین جزء هوا برای تنفس است، به این ترتیب لاووازیه رودر روی اکسیژن قرار گرفت ولی از اعلام کشف گاز جدید خودداری کرد زیرا می خواست چند تجربه تکمیلی انجام دهد.
در اکتبر سال 1774 پریستلی کشف خود را به لاووازیه گزارش کرد و این گزارش مفهوم واقعی کشف لاووازیه را برای خودش روشن کرد، وی بلافاصله به تجربه با اکسید قرمز جیوه که مناسبترین مولد اکسیژن بود پرداخت. در آوریل 1775 لاووازیه گزارشی تحت عنوان «یادداشتی درباره طبیعت ماده ای که هنگام سوختن فلزات با آنها ترکیب می شود و سبب افزایش وزن ماده تولید شده می شود» به آکادمی علوم فرانسه داد.
در واقع این کشف اکسیژن بود لاووازیه نوشت که این نوع هوا را پریستلی و شیل و خودش تقریباً به طور همزمان کشف کرده اند. ابتدا وی آن را مناسبترین هوا برای تنفس نامید ولی بعد نامش را «هوای زندگی بخش یا توانبخش» گذاشت.به این ترتیب ملاحظه می شود که لاووازیه با درکی که از طبیعت اکسیژن کرده بود تا چه اندازه بر همزمانانش پیشی گرفت. در مرحله بعدی دانشمند مزبور به این نتیجه رسید که «مناسبترین هوا برای تنفس» یکی از مواد بنیانی در ساخت اسیدهاست یعنی مهمترین قسمت همه اسیدهاست بعدها معلوم شد که این اعتقاد اشتباه بوده است (وقتی اسیدهای بدون اکسیژن هالوژنه تهیه شدند) ولی در سال 1779 لاووازیه اندیشید که این خاصیت را در نام گاز کشف شده بگنجاند و از آن پس این عنصر را اکسیژن «oxygen» نامید که از کلمه یونانی «اسید ساز» گرفته شده است. انگلس نوشته است: «پریستلی و شیل بدون اینکه بدانند ست روی اکسیژن گذاشته اند، آنها را تهیه کردند» .... و گرچه لاووازیه همان گونه که بعدها اعتراف کرده است اکسیژن را همزمان و مستقل از آن دو نفر تهیه نکرده بود با توجه به این که آن دو نفر نمی دانستند چه چیزی را تهیه کرده اند لاووازیه را باید کاشف اکسیژن شناخت از جمله خطراتی که جان لاووازیه را به مخاطره انداخته بود و بیشتر جنبه سیاسی داشت هنگام انقلاب کبیر فرانسه در سال 1789 یعنی در آن هنگام که انقلابیون زمام امور پاریس را در دست داشتند رخ داد. لاووازیه رساله معروفی در باب اقتصاد سیاسی موسوم به «ثروتهای زیرزمینی فرانسه» به رشته تحریر درآورد این کتاب یکی از مهمترین کتبی است که در مبحث اقتصاد نوشته شده است.
سرانجام آنتوان لاووازیه در سال 1794 در دادگاه انقلابی به ریاست ژان باتیست کوفن هال به جرم خیانت به ملت همراه چندتن دیگر تسلیم تیغه گیوتین شد در حالیکه 51 سال سن داشت.
پس از مرگ لاووازیه لاگرانژ گفت: «تنها یک لحظه وقت آنان برای بریدن آن سر صرف شد و شاید یکصد سال زمان نتواند سر دیگری همانندش بوجود آورد.»

منبع:گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانشمندان

دیوید بوهر (1962-1885)

نیلز هنریک دیوید بوهر در سال 1885 و در کپنهاک دانمارک به دنیا آمد. پدر او کریستیان بوهر استاد فیزیولوژی دانشگاه کپنهاک و مادرش اِلن آلدر بوهر دختر یک خانواده یهودی دانمارکی سرشناس در مراکز بانکی و پارلمانی بود. خانواده بوهر کلیسا رو نبودند ولی زن خانواده برخلاف یهودی بودنش توافق کرده بود که بچه ها مسیحی بار آورده شوند. بوهر در سال 1903 در رشته فیزیک دانشگاه کپنهاک نام نویسی کرد. در دانشگاه نیلز با انجام آزمایشهایی درباره نیروی کشش سطحی آب و اندازه گیری آن نیرو خود را ممتاز کرد و توانست به پاس انجام آن کار مدال طلای آکادمی علوم و ادبیات دانمارک را به دست آورد. وی در سال 1911 با نوشتن تزی درباره نظریه الکترونی فلزات- که تأکید آن بر نارسایی های فیزیک کلاسیک درتوضیح رفتار ماده در سطح اتمی بود- درجه دکترای خود را دریافت کرد. نوشتن آن تز آغاز تمرکز اندیشه وی بر روی موضوع تحقیق بقیه دوره زندگی خود بود. بوهر در انگلستان پس از همکاری مختصری با ج.ج. تامسون در کمبریج رهسپار آزمایشگاه رادرفورد در منچستر شد. داشتن رابطه با رادرفورد سرمشق حیات علمی بعدی او شد. آن دو از همان نخستین ملاقات با یکدیگر دوست شدند و تا پایان عمر دوستانی نزدیک باقی ماندند. در واقع رادرفورد بود که بوهر را به بالاترین تراز پژوهش در زمینه فیزیک آورد. بوهر که در درک اهمیت نظری شگرف و ارزش انکشافی الگوی هسته ای اتم که در سال 1910 توسط رادرفورد عرضه شده بود- ذهنی تند و تیز داشت از آن استفاده کرد تا نکات ریز را روشن سازد:
1- خواص شیمیایی یک اتم از جمله جای آن در جدول تناوبی بستگی به آرایش الکترونهای آن دارد.
2- خواص رادیواکتیو (پرتو زا) با هسته مرتبط است.
3- ایزوتوپها متناظرند با اتمهایی که دارای الکترونهای یکسان اما هسته های جرمی متفاوتند.
4- فروپاشی پرتو زا بار هسته و در نتیجه تعداد الکترونها و هویت شیمیایی اتم را تغییر می دهد.
بوهر سپس به نحوه تعیین ماهیت دقیق رابطه میان عدد اتمی یک عنصر که فشرده و خلاصه ای از رفتار شیمیایی آن به شمار می رود و تعداد الکترونهای موجود در اتم پی برد. بوهر در سال 1912 به دانمارک بازگشت و به سمت دانشیاری فیزیک دانشگاه کپنهاک منصوب شد. او پس از شکل گیری حرفه آینده اش در کپنهاک با مارگارت نورلند ازدواج کرد. ازدواج آن دو پیوندی محکم و پر از خوشبختی از آب در آمد و برای بوهر منبع مادام العمر وفاق و قوت شد. زن و شوهر شش فرزند پسر پیدا کردند که چهارتن از آنها به سن بلوغ و بالاتر از آن رسیدند. بوهر در پی استقرار در کپنهاک به اندیشه درباره جنبه های نظری مدل اتم هسته دار رادرفورد ادامه داد. این مدل مانند منظومه شمسی بسیار کوچک با هسته ای در میان به مثابه خورشید و الکترونهایی در حال گردش به گرد آن به مثابه سیارات بود. فیزیکدانان آن را در در کل پذیرفته بودند اما در آن اشکال بزرگی هم که امروزه آن را یک ناهنجاری می خوانند می دیدند. به موجب نظریه الکترومغناطیس ذره باردار و چرخانی مانند الکتروند باید در هر دور گردش مقداری انرژی به صورت تابش پخش و در نتیجه بخشی از انرژی خود را از دست بدهد. طبق تئوری در چنین حالتی دایره مسیر باید مارپیچ وار تنگ و تنگ تر شده الکترون سرانجام به درون هسته سقوط میکند اما این وضع پیش نیامده و الکترونها به داخل هسته فرو نمی ریزند و اتم به مدت نامحدود پایدار باقی می ماند. ناهنجاری بدین سان در این مغایرت رفتار الکترون با پیش بینی نظریه الکترومغناطیس بود.
بوهر برای یافتن توضیح مسأله شیوه تازه ای به کار برد و گفت: تئوری بی تئوری. الکترون تا زمانی که به چرخش ادامه می دهد هیچ تابشی از خود به بیرون نمی فرستد. او این را در حالی می گفت که نظریه و شواهد آزمایشگاهی، هر دو، نشان می دادند که وقتی هیدروژن حرارت ببیند از خود نور تابش میکند و عقیده این بود که آن نور از الکترون اتم هم تابش می شود. بوهر در سال 1913 با آن روش به تجسم ساختاری برای اتم دست یافت. بوهر در توضیح چگونگی رفتار الکترون از وجود رابطه جدیدی بین ماده و ور سخن به میان آورد و گفت که الکترون در رفتن از مداری به مدار دیگر انرژی، بصورت بسته یا پیمانه هایی از انرژی تشعشعی جذب یا تابش می کند (چیزی که امروزه فوتون یا کوآنتوم نور نامیده می شود). هرچه طول موج تابیده کمتر باشد انرژی فوتون آن بیشتر است.
هیدروژن سه خط طیفی روشن به رنگهای قرمز، سبز متمایل به آبی و آبی دارد. بوهر تشریح کرد که این خطوط رنگی واضح طیف همان تابشهای اتم هیدروژن هستند. نور قرمز هنگامی تابش می شود که الکترون از مدار سوم به مدار دوم بجهد و نور سبز متمایل به آبی مربوط به جهش الکترون از مدار چهارم به دوم است. در آغاز بسیاری از فیزیکدانان مسن تر از جمله ج.ج تامسون درباره درستی نظریه بوهر تردید کردند اما رادرفورد از حامیان آن شد بطوریکه نظریه جدید سرانجام پذیرفته شد. بوهر در سال 1913 سه مقاله درباره ساختار اتم منتشر کرد که یکی از آنها مقاله «درباره ساختمان اتم و مولکول» بود. او سالهای 1914 تا 1916 را در منچستر گذرانید و یکبار دیگر در آنجا تحت حمایت رادرفورد به کار پراخت. پس از آن در سال 1916 تصدی کرسی استادی فیزیک دانشگاه کپنهاک به او پیشنهاد شد. وی به قصد قبول آن به دانمارک بازگشت و تا پایان عمر مدیر آن مؤسسه باقی ماند.
فرهنگستان علوم سوئد در نوامبر سال 1922 جایزه فیزیک نوبل را به نیلز بوهر اعطاء کرد. او ششمین دانمارکی و نخستین فیزیکدان دانمارکی بود که به دریافت آن نشان افتخار نائل می آمد. بوهر در دهه 1930 ضمن ادامه کار روی نظریه کوانتومی، سهمی نیز در پیشبرد زمینه جدید فیزیک هسته ای ادا کرد. برداشت او از هسته اتم که وی آن را به قطره ای مایع تشبیه کرد، قدم مهمی در راه درک پدیده های هسته ای بسیار شد. مدل او به ویژه در درک نحوه شکافت هسته اتم که در سال 1939 مشاهده شد نقشی کلیدی داشت. پس از جنگ جهانی دوم، بوهر که بیشتر و به عبث کوشیده بود تا رهبران کشورهای متفق را به پذیرش نظرات خود در مورد پیشگامی بین المللی به منظور محدود ساختن خطرات جنگ هسته ای برانگیزد. در ماه ژوئن 1950 نامه سرگشاده ای خطاب به سازمان ملل متحد انتشار داد و درخواست خویش مبنی بر ایجاد یک «دنیای آزاد» را به عنوان پیش شرط صلح تکرار کرد. از جمله فعالیتهای علمی بعدی او نقش رهبرانه ای بود که در سال 1955 در سازمان دادن به مؤسسه ای دانمارکی برای استفاده سازنده از کار مایه هسته ای ایفا کرد. بوهر در سالهای پایانی عمر خود در عرصه دانش فیزیک بیشتر یک تماشاگر بود تا یک ایفا کننده نقش و با این حال هنوز در ایجاد یک جو اخلاقی قوی در جامعه اعمال نفوذ مهمی می کرد. او در دوره اشتغال به حرفه خود به دو نسل فیزیکدان اثر گذاشت، به روش برخورد آنها با مسائل علمی شکل داد و برای نشان دادن راه درست زیستن به انسان دانش پژوه الگویی از شخص خود ارائه داد. بوهر در 18 نوامبر سال 1962 در سن هفتاد و هفت سالگی در کپنهاک درگذشت. وی شخصیت علمی بسیار محبوبی بود که پس از مرگش جهان متمدن یکسر در سوگ فرو رفت. بوهر در سرتاسر زندگی حرفه ای ممتاز خود شخصیتی روحاً انسان دوست و عمیقاً بین المللی بود.

منبع:گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:۱٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانشمندان

کارگاه فرآیند های شیمیایی

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٠٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ فروردین ۱۳۸٩

کتاب شیمی آلی صنعتی


Industrial Organic Chemistry
Publisher: John Wiley | Pages: 482 | 1997-06 | ISBN 3527288384 | PDF | 25 MB


  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۳:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانلود

کتاب موریسون بوید

یک لینک دانلود برای کتاب معروف شیمی آلی موریسون بوید پیدا کردم. البته خودم دانلود نکردم امیدوارم لینکش درست باشه:

تقدیم به همه دوستان علاقمند به شیمی

Download


یک کتاب دیگر در زمینه نوشتن مکانیسم واکنشهای آلی:

Writing Reaction Mechanisms in Organic Chemistry

 

Download

گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۳:٠٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانلود

میز مخصوص شیمیست ها

گروه شیمی اسلام اباد غرب (صنایع شیمیایی)

گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٧:٠٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : عکس

دانلود Hyperchem 8.0.8

این هم آخرین ورژن از برنامه حرفه ای Hyperchem:

 

بخش اول
بخش دوم
بخش سوم


حجم برنامه:245 مگابایت

پس از اتمام دانلود 3 فایل فشرده خواهید داشت که باید آنها را Extract کنید. حاصل کار چندین فایل فشرده دیگر است که آنها نیز باید extract شوند.....

اگر لینکهای فوق کار نکرد میتوانید از لینکهای زیر نیز استفاده کنید:

بخش اول
بخش دوم
بخش سوم

یا:

بخش اول
بخش دوم
بخش سوم

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۸ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانلود

معرفی چندین سایت شیمی آلی

Basics

 

Alkanes: http://www.organic-chemistry-tutor.com/alkanes

Organic Glossary: http://www.chemhelper.com/glossary.html

Carbon Geometry: http://en.wikipedia.org/wiki/Tetrahedral_molecular_geometry

Nomenclature

www.angelfire.com/bc2/OrgChem/

www.cem.msu.edu/~reusch/VirtualText/nomen1.htm

eppe.tripod.com/orgtable.htm

Free Radicals

http://library.tedankara.k12.tr/carey/ch4-4-4.html

http://www.chemhelper.com/frhalog.html

http://www.chem.ucalgary.ca/courses/351/Carey5th/Ch04/ch4-4-4.html

http://faculty.weber.edu/ddavies1/2310%20handouts/resonance.pdf

http://web.chem.ucla.edu/~harding/tutorials/resonance/draw_res_str.html

Definitions: http://www.chem.arizona.edu/courses/chem242/stereochem1/redo.html

http://www.stolaf.edu/depts/chemistry/courses/toolkits/247/rvss.htm

http://web.centre.edu/muzyka/organic/jmol10/stereochemistry/RSjmol.htm


http://www.cem.msu.edu/~reusch/VirtTxtJml/alhalrx4.htm

http://www.chem.ucalgary.ca/courses/351/Carey5th/Ch14/ch14-0.html

Oxidation and Reduction

Reduction http://www.chem.uh.edu/Courses/Thummel/Chem6352/Ch05/index.html


Ethane: http://www.cem.msu.edu/~cem251/F96/alkane_conformations/cem2.html

Cycloalkanes: http://www.cem.msu.edu/~parrill/cycloalkanes/

Alkanes

http://www.organic-chemistry-tutor.com/alkenes

http://www.chem.uic.edu/web1/OCOL-II/WIN/ALKENE/60/ALKENE3.HTM

http://www.organic-chemistry-tutor.com/halogenated-derivatives

SN1

http://library.tedankara.k12.tr/carey/ch4-3-1.html

SN2

http://www.chem.ucalgary.ca/courses/351/Carey5th/Ch08/ch8-4.html

E1/E2

http://www.chem.uic.edu/web1/OCOL-II/WIN/CH11/F3.HTM

Practice Tests

Comprehensive page: http://www.aceorganicchem.com/exams.html

www.chemhelper.com/practicetests.html

http://www.jbpub.com/organic-online/quiz.htm

http://chemed.chem.pitt.edu/Jeopardy/organic/index.htm

http://www.cem.msu.edu/~parrill/

http://www.chemistry.ohio-state.edu/organic/flashcards/

http://wps.prenhall.com/esm_organic_wade_5/0,5577,348273-,00.html

http://pages.towson.edu/ladon/orgrxs/reactsum.htm

Diels-Alder Reactions

http://www.chemhelper.com/dielsalder.html

Enols and Enolates

http://www.chem.ucalgary.ca/courses/351/Carey/Ch18/ch18-0.html

http://chemistry.umeche.maine.edu/CHY252/Ch22-Rev.html

Electrophilic Aromatic Substitution

http://www.chem.ucalgary.ca/courses/351/Carey5th/Ch12/ch12-0.html

http://www.chem.uic.edu/web1/PDF/CH13.PDF

www.organic-chemistry.org/namedreactions/

Protecting Groups

www.organic-chemistry.org/protectivegroups/

Microwave ovens in organic synthesis

Info: http://pubs.acs.org/chemjobs/jobseeker/articles/job_organic.html

Constants

pKa's:http://www.chem.wisc.edu/areas/reich/pkatable/

Periodic table: http://www.ptable.com/

Mechanism Movies:http://www.jbpub.com/organic-online/movies/index.htm

Stereochemistry: http://stream.fas.harvard.edu/ramgen/permanent/chem20/Stereochemistry-oth1.rm

http://www.wfu.edu/~ylwong/chem/nmr/h1/index.html

http://organicchemistryreview.com/spectroscopy.html

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۸ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها :

معرفی دو سایت جدول تناوبی

اینهم یک سایت بسیار کامل از جدول تناوبی که اطلاعات کاملی از هر عنصر را نمایش میدهد.

 

www.ptable.com

اینهم یک سایت جالب در خصوص جدول تناوبی NMR :

 


گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٧ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها :

گزارش کار گراویمتری(وزن سنجی رسوب )

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آز تجزیه ، آزمایش

برج خنک کننده (cooling tower)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ فروردین ۱۳۸٩

تیتراسیون های اکسایش کاهش

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش ، آز تجزیه

خشک کن دوار

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٩:٢۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ فروردین ۱۳۸٩

تیتراسیون PH متری اسید و باز قوی

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٩:٢۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش ، آز تجزیه

اسیدیمتری (تیتراسیون) اگزالیک اسید و سود

 

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش ، آز تجزیه

گزارش کار گراویمتری(وزن سنجی رسوب )

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آز تجزیه ، آزمایش

تیتراسیون های اکسیداسیون - احیا (یدومتری)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آز تجزیه ، آزمایش

تولید سوخت خودرو از مازوت در پالایشگاه آبادان

اهواز-خبرنگاررسالت:
    رئیس مرکز تحقیقات و عضو هیئت علمی دانشکده نفت آبادان از نصب، راه اندازی و اجرای مرحله پنجم پایلوت تبدیل مازوت به بنزین از سوی متخصصان و مهندسان مرکز تحقیقات دانشکده نفت آبادان خبر داد.
    دکتر بهروز روزبهانی تصریح کرد: ابداع فرآیند و کاتالیست تبدیل مازوت به سوخت خودرو(طرح تبدیل مازوت به بنزین) در قراردادی با پالایشگاه آبادان انجام خواهد شد و مجری آن دانشگاه صنعت نفت خواهد بود.
    وی با اشاره به اینکه در سال1381 فرآیند تبدیل مازوت به بنزین کشف و در سازمان ثبت اسناد مالکیت های صنعتی به نام اینجانب ثبت شد، گفت: براساس این اختراع 95 درصد مازوت به مایع های سبک نفتی (50 درصد بنزین و 50 درصد گازوئیل) تبدیل می شود.
    روزبهانی افزود: پس از حصول نتیجه در آزمایش های لازم در مذاکره هایی با پالایشگاه آبادان پایلوتی در مرکز تحقیقات دانشکده نفت آبادان راه اندازی شد و به دلیل اینکه هزینه انجام این طرح در پالایشگاه بیش از سقف مصوب در پالایشگاه بود، این فرآیند از حالت خودکار به نیمه خودکار تبدیل شد که با این روش در هزینه ها صرفه جویی شود.
    وی ادامه داد: در قراردادی میان مجری (دانشگاه صنعت نفت) و پالایشگاه آبادان در سال 1383 این طرح راه اندازی و طراحی پایلوت پس از چهار سال در سال نوآوری و شکوفایی به یاری خداوند و توانمندی متخصصان دانشکده نفت آبادان در تابستان 1387 با پشتیبانی پالایشگاه آبادان راه اندازی و آماده بهره برداری شد.

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٦ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانستنی ها

آنچه که یک مخترع باید بداند

  پیشگیری از مسائل مربوط به حق انحصاری اختراع، علامت تجاری ومالکیت معنوی
  علامت تجاری و طریقه ثبت آن
  راهنمای تدوین گزارش اختراع به منظور ثبت پتنت
  روشهای مبادله فناوری...

جهت مشاهده متن کامل وارد ادامه مطلب شوید...

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٦ فروردین ۱۳۸٩

اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی (MSDS)

 MSDS چیست ؟
MSDS متشکل از متن ها و عبارت های استاندارد می باشد که اطلاعات بهداشتی و ایمنی مواد شیمیایی را بطور خلاصه بیان نموده و این اطلاعات توسط کارشناسان مجرب سازمان های بین المللی از شرکتهای سازنده و مراکز کنترل سموم مورد جمع آوری ، اصلاح و بررسی قرار گرفته است .

((MSDS (( Material Safety Data Sheets یا برگه های شناسایی ایمنی مواد شییمیایی ، برگه های اطلاعات فنی می باشند که اطلاعات مربوط به مخاطرات ویژه ، کارکردن ایمن و دستورالعملهای اضطراری و اطلاعات اساسی بهداشتی و ایمنی مواد شیمیایی را برای مصرف و کاربرد آنها در محیط کار توسط کارگران و کارفرمایان صنایع ، کشاورزی ، ساختمان سازی و دیگر محلهای کاری فراهم و مشخص می نمایند . چون MSDS حاوی اطلاعات جزیی و تخصصی ایمنی و بهداشتی ویژه هر ماده شیمیایی می باشد باید بعنوان منبع اصلی اطلاعاتی برای برنامه های آموزشی و مقررات کاری ایمن مورد استفاده قرار گیرد . MSDS هم چنین یک منبع رفرنس با ارزش اطلاعات ایمنی و بهداشتی برای کارگران ، کمیته های ایمنی و بهداشت و پرسنل اورژانس می باشد.

برای دانلود اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی بر روی نام آن کلیک کنید.

 سولفات منگنز

 کلرید نیکل

 اتانول

 اتیل گلیکول

 اتیلن دی آمین تترا استیک ( EDTA) 

 اتیلن دی آمین

 اریو کروم بلاک تی

 آزبست

 استات روی دی هیدرات

 استات سدیم

 استات کادمیوم

 استون

 استیلن

 اسید ارتو فسفریک

 اسید استیک

 اسید آسکوربیک

 اسید بنزوئیک

منبع:گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز جمعه ٦ فروردین ۱۳۸٩

اثر دما بر PH آب خالص

از نظر ماهیت اسید و بازی، آب خالص یک ماده خنثی می باشد . به دلیل این که در آب خالص، در اثر خود یونش آب غلظت یونهای هیدرونیوم H3O+ و هیدروکسید OH- ، با هم برابر است . در دمای 25 درجه سلسیوس غلظت هر یک از یونهای مورد نظر با هم برابر و برابر 7-10 مول بر لیتر است .

H2O(l) + H2O(l) ⇌ H3O+(aq) + OH-(aq)                [H+] = [OH-] = 10-7 mol/L

پس برای آب خالص در 25 درجه سلسیوس، ثابت یونش آب Kw به صورت زیر تعریف می شود :

Kw = [H3O+] [OH-] = 10-14 mol2/L2

فرایند خود یونش آب، واکنشی گرماگیر است . یعنی اگر دما افزایش یابد، میزان خود یونش آب بیشتر شده و غلظت یونهای هیرونیوم و هیدروکسید بزرگتر از 7-10 خواهد شد . در این حالت ثابت یونش آب نیز بزرگتر از 14-10 خواهد شد .

موضوع را با ذکر دو مثال بررسی می کنیم .

مثال شماره یک : فرض کنیم در دمایی بالاتر از 25 درجه سلسیوس داده های زیر را داشته باشیم :

[H3O+] = 10-5 و [OH-] = 10-5

بنابر این ثابت یونش آب به صورت زیر خواهد بود

Kw = [H3O+] [OH-] = 10-10 mol2/L2

در این حالت محدوده PH ، آب خالص دیگر بین صفر تا 14 نخواهد بود و در این دما محدوده آن بین صفر تا 10  است . و PH حالت خنثی 5 = PH ، می باشد .

مثال شماره دو : فرض کنیم در دمایی پایینتر از 25 درجه سلسیوس داده های زیر را داشته باشیم :

[H3O+] = 10-8 و [OH-] = 10-8

بنابر این ثابت یونش آب به صورت زیر خواهد بود

Kw = [H3O+] [OH-] = 10-18 mol2/L2

در این حالت محدوده PH ، آب خالص دیگر بین صفر تا 14 نخواهد بود و در این دما محدوده آن بین صفر تا 18  است . و PH حالت خنثی 9 = PH ، می باشد .

به این ترتیب به نظر شما آیا این جمله همیشه درست است‌ :  آب خاص در هر دمایی خنثی است ؟  

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم اسفند 1388ساعت 22:20  توسط بهزاد میرزائی |  4 نظر
 

یکی از نظریه های اسید وباز، نظریه لوری – برونستد است . این نظریه را دردو مورد بررسی می کنیم

1-  طبق نظریه اسید و باز لوری – برونستد، در یک واکنش انتقال پروتون اسید پروتون داده و به باز مزدوج خود تبدیل       می شود . همچنین یک باز پروتون گرفته به اسید مزدوج خود تبدیل خواهد شد . این مفهوم را در واکنش زیر می بینیم .

HCl(aq)  +  NH3(g)   →    Cl-(aq)    +    NH4+(aq)                     

 اسید مزدوج    +   باز مزدوج   →       باز   +    اسید

2- یک واکنش اسید و باز همیشه در جهتی پیشرفت می کند که منجر به تولید اسید و باز ضعیف تر شود . به همین دلیل است که تفکیک یونی اسیدهای قوی در آب تقریبا کامل است . به عنوان مثال هیدروکلریک اسید HCl را در نظر می گیریم . هیدروکلریک اسید یک اسید قوی است، پس باز مزدوج آن یعنی Cl- باز مزدوج ضعیف آن می باشد . با یونش این اسید در آب اسید قوی ناپایدار به باز مزدوج ضعیف آن که پایدار است تبدیل می شود و جهت پیشرفت واکنش به سمت یونش اسید می باشد .

HCl(aq)   +    H2O(l)    →     Cl-(aq)    +    H3O+(aq)                                                                          

                 باز مزدوج ضعیف        →             اسید قوی

این پدیده در مورد یونش اسیدهای ضعیف در آب اهمیت زیادی دارد . آیا می توانید با توجه به آن جهت پیشرفت واکنش را در یونش یک اسید ضعیف در آب پیش بینی کنید؟

گروه شیمی اسلام ابد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز جمعه ٦ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : مقالات شیمی

آیا عدد 64 با 65 برابره ؟؟!!!

شاید باور کردنش سخت باشه ولی طبق استدلالی که در این تصویر متحرک
توسط چینی ها بیان شده شصت و چهار مساویست با شصت و پنج !!!

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٥ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانستنی ها

فرمول تهیه رنگهای نساجی

رنگ آبی : هیدرو سولفید 1 کیلو - سود 500 گرم - نیل 200 گرم
رنگ سرمه ای : هیدرو سولفید 1 کیلو - سود 500 گرم - نیل تا 2.5 کیلو - روناس 200 گرم
رنگ ساقه ای : هیدرو سولفید 1 کیلو - سود 500 گرم - نیل 20 گرم - برگ مو 3 کیلو -اسپرک 600 گرم - زاج سفید 2 کیلو
رنگ عبایی : زاج سفید 6 کیلو- پوست بیرونی گردو 12 کیلو - برگ مو 12 کیلو - روناس 12 کیلو
رنگ بژ- زاج سفید 6 کیلو - پوست گردو 5 کیلو - روناس 3.5 کیلو - سود 1 کیلو
منبع:گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)
  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٥ فروردین ۱۳۸٩

تعیین جرم مولکولی از طریق کاهش نقطه انجماد (قانون رائول)

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش ، آز عمومی

تعیین دمای انحلال پتاسیم نیترات

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش ، آز عمومی

گزارش کار محلول سازی

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش ، آز عمومی

تعیین سختی موقت و دائمی آب

عنوان : اندازه گیری سختی آب (1)

هدف آزمایش :  اندازه گیری یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب های قابل شرب شهری – آشنایی با انواع سختی آب

مقدمه و تئوری:

سختی آب : ناشی از املاح کلسیم و منیزیم و به میزان کمتر ناشی از املاح آلومینیم ، روی ، منگنز، آهن و .. است.

اهمیت سختی آب

مقدار سختی آب ، علاوه بر اینکه در آبهای صنعتی اهمیت وافر دارد، از نظر بهداشت عمومی نیز اهمیت خاصی دارد. کلسیم که یکی از عوامل سختی آب است، در رشد استخوان و حفظ تعادل بدن دخالت داشته، ولی به همان اندازه ، سولفات کلسیم به علت کمی قابلیت هضم ، ناراحتی هایی در دستگاه هاضمه بوجود می‌آورد.

گاهی توصیه می‌شود که جهت تامین بهداشت و سلامت مصرف کنندگان ، آهک به آب آشامیدنی افزوده شود. بعضی دانشمندان معتقدند، بهتر است کلسیم و منیزیم لازم بدن توسط غذا تامین شود و حتی‌الامکان از آبهای سبک برای شرب استفاده شود. باید توجه داشت که بدن نسبت به سنگینی موجود در آب مورد مصرف خود حساسیت دارد، چنانچه این نوشیدنی تغییر یابد، ممکن است در دستگاه گوارش ایجاد اخلال نماید و این موضوع را به اصطلاح آب به آب شدن می‌گویند.

زیانهای سختی آب:

1- ایجاد سوء هاضمه.

2- کدر کردن آب جوش.

3- گوارایی آب را کم میکند.

4- دیر شدن پخت و پز به ویژه در مورد حبوبات و سبزیجات.

5- سختی آب در واکنش با صابون، رسوبهایی ایجاد میکند که در منافذ پوست باقی می‌ مانند و باعث زبری پوست میشوند

6- ایجاد رسوب و اتلاف انرژی در لوله و دستگاههایی که آب گرم دارند.

7- مصرف پاک کننده بیشتر برای شستشو.

سختی موقت : سختی موقت (Temporary Hardner) را سختی کربناتی (Carbonate Hardner) نیز می‌نامند. این سختی ، مولود بی‌کربنات کلسیم و منیزیم است که عمدتا به کمک حرارت و یا استفاده از کربنات کلسیم از بین میرود.

در اینجا بی کربنات ها به شکل کربنات رسوب کرده و سختی از بین می رود.

سختی دائم : سختی دائم (Permanent Hardner) را سختی غیرکربناتی (Noncarbonate Hardner) نیز می‌نامند. این سختی ، با حرارت دادن قابل حذف نیست.

مولود کلرید، سولفات ، نیترات، هیدروکسید، منیزیم ، و کلسیم است. برای از بین بردن سختی دائم از نرم کننده های یونی ( تبادل کننده های یونی ) مثل فسفات سدیم استفاده می شود.

سختی آب را بر حسب ppm کربنات کلسیم ( میلی گرم کربنات کلسیم در 1 لیتر آب ) گزارش می دهند.

وسایل :

بورت 25 ml – بشر 150 ml – بشر 250 ml – ارلن مایر 250 ml – پیپت حجم سنجی

مواد :

محلول کلریدریک اسید 0.1 M استاندارد – شناساگر متیل اورانژ – یک نمونه از آب سخت

روش کار :

1- ارلن را شسته و 25 میلی لیتر آب شهر ( آب سخت؛ تیتر شونده ) را در ارلن میریزیم.

2- دو قطره متیل اورانژ ( شناساگر ) را به آن اضافه میکنیم. ( متیل اورنژ برای تشخیص نقطه ی پایانی مورد استفاده قرار میگیرد. ) مشاهده می شود که محلول به رنگ زرد در خواهد آمد.

3- بورت را با کمی HCl شستشو داده  و سپس بورت را با حجمی دلخواه ، از HCl  با غلظت 0.1 M پر می کنیم.

4- HCl ( تیترانت ) را با بورت قطره قطره به محلول ارلن اضافه میکنیم. مشاهده می گرد که محلول به رنگ نارنجی در خواهد آمد.

متیل اورانژ در محلول بازی به رنگ زرد و در محلول اسیدی نارنجی می شود.

 

 

محاسبه :

نتیجه : طبق جدول زیر به دست آوردن عدد 800 برای سختی آب غیر طبیعی است. در این آزمایش به علت عدم شستشوی کامل بورت و در نتیجه وجود مقداری از محلولی دیگر در آن باعث اشتباه در اندازه گیری ها شد.

آب سخت

200-500 ppm

سختی متوسط

100-200 ppm

سختی کم

55-100 ppm

آب نرم

<50 ppm

 منبع:گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش ، آز عمومی

سنتز دی بنزال استون با تراکم آلدولی

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش ، آز آلی

گزارش کار آزمایش تصعید

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش ، آز آلی

تست های درس شناخت صنایع شیمیایی

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٦:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : تست

دستور کار کارگاه تکنولوژی نفت

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٦:۳٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش

تعیین سرعت واکنش

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٦:٢۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش

تست های شناسایی آمینها

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٦:٢۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش

تولید قیر امولسیون و کاربرد

             دانلود

 

 

      منبع:گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانلود

شرح فرآیند واحد FCC پالایشگاه آبادان

                                                لینک دانلود

                                                            

منبع:گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانلود

پوستر های جدول تناوبی

جدول سازمان آیوپاک (دانلودpdf)

یک پوستر ساده و بزرگ

جدول تناوبی دایره ای

جدول تناوبی پله ای

جدول تناوبی با طرحی دیگر

جدولی با طرح حلزونی

یک جدول تناوبی با طرح دایره ای

دانلود فایلد pdf جدول تناوبی با اطلاعاتی از عنصر ها

جدول تناوبی دایره ای

فایل word جدول تناوبی

دانلود پستر رنگی و سیاه و سفید این جدول تناوبی

یک پوستر ساده از جدول تناوبی

منبع:گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ فروردین ۱۳۸٩

پمپ ها (Pumps)

به طور کلی پمپ به دستگاهی گفته می شود که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی می گیرد و به سیالی که از آن عبور می کند می دهد. در نتیجه انرژی سیال بعد از خروج از پمپ افزایش می یابد. از این وسیله برای انتقال سیال به یک ارتفاع معین و یا حرکت سیال در مدارهای مختلف هیدرولیکی و سیستم های لوله کشی و به طور کلی انتقال سیال از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود.

 

در انتخاب نوع پمپ و طراحی آن، مشخصات هیدرولیک سیستم، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی سیال نظیر گرانروی، وزن مخصوص، درجه حرارت، خورندگی و همچنین وجود اجسام ناخالص و گازهای همراه با سیال و سرانجام مقدار حجم عبوری سیال از پمپ در واحد زمان، مد نظر قرار می گیرد.

 

- متدوال ترین نحوه تقسیم بندی پمپ ها بر مبنای نحوه انتقال انرژی به سیال است. در این روش پمپ ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

1) پمپ های دینامیکی (Dynamic Pumps):

پمپ هایی که انتقال انرژی از آن ها به سیال به طور دائمی انجام می شود را پمپ های دینامیکی می گویند. پمپ های گریز از مرکز از انواع پمپ های دینامیکی می باشند.

2) پمپ های جابه جایی ((Displacement Pumps:

پمپ هایی که انتقال انرژی از آن ها به سیال به صورت متناوب صورت می گیرد را پمپ های جابه جایی می نامند. پمپ های پیستونی (رفت و برگشتی) از انواع پمپ های جابه جایی هستند.

 

« پمپ های گریز از مرکز ((Centrifugal Pumps »

متداول ترین نوع پمپ ها در صنعت نوع گریز از مرکز است زیرا:

پمپ های گریز از مرکز در بین انواع پمپ ها به علت شکل ساده ساختمانی، نسبت پایین حجم به توان مصرفی و تنوع فراوان موارد مصرف در مقایسه با سایر پمپ ها از اهمیت بیشتری برخوردار می باشند:

هر پمپ گریز از مرکز دارای بخش های زیر می باشند:

1) لوله ورودی یا قسمت مکش ((Suction

2) لوله خروجی یا قسمت رانش ((Discharge

3) پوسته لوله ((Shell

4) چرخ یا پروانه پمپ ((Impeller

 

Centrifugal Pump

« تقسیم بندی پمپ های گریز از مرکز »

متداول ترین روش تقسیم بندی از دیدگاه طراحی و عملی، تقسیم بندی براساس مسیر حرکت سیال در پروانه است. از این نظر پمپ های گریز از مرکز به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

1) پمپ های گریز از مرکز با جریان شعاعی ((Radial Flow

2) پمپ های گریز از مرکز با جریان محوری ((Axial Flow

3) پمپ های گریز از مرکز با جریان مختلط ((Mixed Flow

 

در نوع اول، سیال موازی محور وارد پروانه پمپ و عمود بر آن از پروانه خارج می شود از این پمپ ها برای ایجاد فشارهای بالا در دبی های کم استفاده می شود.

در نوع دوم، سیال موازی با محور وارد پروانه شده و موازی با آن نیز خارج می شود. از این پمپ برای تولید دبی های زیاد و ارتفاع های کم (ارتفاعی که پمپ به سیال می دهد) استفاده می شود.

در نوع سوم، سیال موازی محور وارد پروانه و به طور مایل نسبت به محور از پروانه خارج می شود از این پمپ ها برای فشار ها و دبی های متوسط استفاده می شود.

 

«مشخصات اصلی پمپ های گریز از مرکز»

- قیمت ارزان واحد پمپ نسبت به یک کیلووات قدرت مفید تولیدی.

- جریان سیال به طور دائم و یکنواخت می باشد.

- فضای کمتری را متناسب با قدرت تولیدی اشغال می کند.

- هزینه نگهداری نسبتا کمی دارد.

- راندمان بالایی در فرآیندها دارند.

- چون این نوع پمپ ها از نظر دبی و ارتفاع تولیدی گستره وسیعی دارند، دامنه کاربرد آنها در پروژه های صنعتی، کشاورزی و آب رسانی فوق العاده بالا است.

- حداکثر گرانروی سیال بسته به نوع پمپ از حدود 520 تا 760 سانتی استوک((Centistock نمی تواند تجاوز نماید. برای بیش از این حدود و سیالات با گرانروی بالا از پمپ های جابه جایی استفاده می شود.

Centrifugal Pump


 گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : مقالات شیمی

معرفی تجهیزات پتروشمی

 

     لینک مربوط

عنوان نام لاتین ردیف
دیگ بخار Boiler 1
مبدل حرارتی Heat Exchangers 2
اژکتور (پمپ خلا ) Ejector 3
راکتور شیمیایی Chemical Reactors 4
کمپرسور Compressors 5
برج تقطیر Distillation Tower 6
پدیده کاویتاسیون در پمپ ها Cavitations 7
پمپ ها Pumps 8
کوره آفتابی   9
کوره بلند آهن   10
صدای پمپ ها   11
صنایع نفت و گاز   12
صنایع پالایش و پتروشیمی   13
صنایع پلیمر   14
صنایع غذایی   15
صنایع سلولزی   16
گرم کن ها heaters 17
مخازن tanks 18
برج خنک کن cooling tower 19
 
جدا کننده separator 20
لوله و اتصالات Pipes 21
مشعل burner 22

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ فروردین ۱۳۸٩

دانلود کتاب تکنولوژی نفت

Wiley Critical Content: Petroleum Technology
Wiley-Interscience | 2007 | ISBN: 047013402X | Pages: 2211 | PDF | 20.34 MB
http://rapidshare.com/files/248985544/ff27.rar

گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانلود

دانلود کتاب انتقال حرارت J.P. Holman

Heat Transfer (J.P. Holman).rar

Click here to download this file

گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانلود

تستهای شیمی آلی یک

- در مقایسه اتان – اتیلن – استیلن کدام مطلب صحیح است ؟
الف ) دمای شعله سوختن اتیلن بالاتر است .
ب ) تمایل اتان به شرکت در واکنشهای جانشینی بیشتر است .
ج ) طول پیوند کربن – کربن در مولکول اتان کوتاهتر است .
د ) گرمای سوختن یک مول استیلن بیشتر است .

89- کدام گزینه در مورد استیلن درست نیست ؟
الف ) استیلن ساده ترین عضو خانواده آلکنیهاست      
ب ) فرمول مولکول استیلن C2H2 است .
ج ) زاویه پیوندی در استیلن 1800 است .    
 د ) فرمول ساختاری استیلن مسطح است .

90- کدام گزینه در مورد تهیه استیلن صحیح نیست ؟
الف ) یکی از روشهای تهیه استیلن واکنش اثر آب بر کربید کلسیم است می تواند بعنوان یک روش آزمایشگاهی و صنعتی محسوب شود .
ب ) یکی از روشهای تهیه استیلن که ارزانتر است حرارت متان در مجاورت مقدار کمی اکسیژن در دمای 1500 درجه سانتیگراد می باشد .
ج ) یکی از روشهای تهیه استیلن کراکینگ گرمایی اتیلن در دمای بالاتر از 1200 درجه است .
د ) یکی از روشهای تهیه استیلن آب گیری از الکل است که بعنوان یک روش آزمایشگاهی محسوب می شود.

91-کربن در ترکیبات آلی اکثراً  چند ظرفیتی است؟
الف) یک                       ب)دو            ج) سه            د)  چهار

92-دسته یی از ترکیبهای آلی که تفاوت آنها در واحدهای متیلن است چه نامیده می شوند؟
الف) ایزومر          ب) شکلهای رزونانسی       ج) آلوتروپ              د)  همرده

93-ترکیبات مختلف با فرمول بسته یکسان چه نامیده می شوند؟
الف)  هومولوگ        ب) آلوتروپ              ج)  ایزومر                د)  پلیمر

94-در کلراسیون متان کدام مرحله فقط گرماگیر است؟
الف) آغازی               ب)  انتشار       
ج)  پایانی                     د)  انتشار و پایانی

95-در واکنش کلراسیون متان ,امکان انجام کدام واکنش زیر کمتر است؟
الف)   CH3+CH3-----C2H6                           
ب)  CH3+CL2------CH3CL+CL
 ج)   CH4+CL-----CH3CL+H              
  د)   CL-CL-----CL+CL

96-واکنش  کلر با متان را در تاریکی با افزودن مقدار کمی از گاز ,به مخلوطی از متان وکلر ,می توان انجام داد؟        الف)  فلوئور              ب   ) نیتروژن
                                   ج)  هیدروژن            د)  کلرید هیدروژن

97-از سوختن کامل 6/3 گرم از آلکان,4/5 گرم آب تولید می شود.فرمول مولکولی آن کدام است؟(12 = C , 1= H , 16=O)        
الف)   C3H8       ب) C4H10                ج)  C5H12               د)  C6H14

98-اتیلن چیست؟
الف) آلکادین      ب) آلکین                   ج)  آلکان                د)   آلکن

99-بوتادی ان از خانواده هیدروکربن های :
الف)   سیر شده است                                    ب  ) سیر شده حلقوی
ج)  سیر نشده از خانواده اتیلن هاست          د)    سیر نشده از خانواده استیلن هاست

 

 

100-کدام ماده برم را در تاریکی بی رنگ می کند؟
الف)    بنزن       ب)  پروپن             ج)  پنتان             د)   سیکلوهگزان

101-در مولکول استیلن چند پیوند سیگما و چند پیوند پی وجود دارد؟
الف)  یک پیوند سیگام و دو پیوند پی
 ب  )  سه پیوند سیگما و یک پیوند پی
 ج)  سه پیوند سیگما و دو پیوند پی
 د)    یک پیوند سیگما و یک پیوند پی

102-در کدامیک زاویه پیوندی برابر 28/109 است؟
الف)   سیکلوبوتان             ب)    بنزن           ج) استیلن          د)  سیکلوهگزان

103-کدام دسته از مواد دارای گروه عاملی ((هیدروکسیل)) اند؟
 الف) اترها              ب) آلدهیدها              ج)  الکل ها             د )  کتونها

104-مولکول گلیکول معمولی و مولکول گلیسرین , از کدام لحاظ مانند هم اند؟
الف)  تعداد گروههای OH             
ب)  تعدا گروههای CH2
ج)  داشتن عامل الکلی نوع دوم
 د)  داشتن اتم کربن نوع دوم

105-ازکدام عا مل  برای  پا یین  آوردن چگالی پلی ا تیلن نرم ا ستفاده می  شود
 الف)  حرارت کم                                      ب)   آ لکن های شا خه دار
ج)  اتم های فلوئور                                      د)مولکول های اکسیژن

106-محصو ل واکنش آهک وکک در کوره ی الکتریکی چیست
الف)کلسیم  کربید             ب)کلسیم کر بنات    
       ج)کلسیم اکسید            د)کربن دی اکسید

107-گرمای  سوختن اتیلن بیش ا ز ا ستیلن ا ست ,با این حا ل در جوشکاری ا ز استیلن استفاده می شود زیرا ..
الف)استیلن گازهای داغ بیشتری تولید می کند 
ب)دمای شعله سوختن استیلن بالا تر ا ست
ج) گاز اتیلن گران تر از  استیلن است
د) تما یل  استیلن به سوختن بیش از اتیلن است

108-گاز استیلن با عبور از لوله داغ به کدام ماده تبدیل می شود
الف)بنزن         ب)پروپین              ج)وینیل استیلن             د)تری متیل بنزن

109-حلقه پنج کربنی با نام اتیل متیل سیکلو پنتان جند ایزومر ساختاری دارد
الف)1               ب)2                ج)3                         د) 4
110-کدام آلکان حلقوی پایدار تر است
الف)سیکلو بوتان                                            ب)سیکلو پنتان      
ج)سیکلو هگزان  ( قا یقی )                               د)سیکلو پروپان

111-به کدام د لیل تعداد تر کیب های آلی به چندین میایون می رسد
الف)گونا گونی زیاد عنصر ها                      ب)پایداری در برابر گرما
ج)امکان تشکیل ایزومر                                    د)تمایل اندک به واکنش

112-دو ترکیب آلی داریم با چگالی ودمای جوش و وزن های متفاوت که در برابر واکنش دهنده ها رفتار شیمیا یی یکسانی دارند این دو چه رابطه ای با یکدیگر دارند
الف)هومولوگ یا ایزومر               ب)ایزومر  
 ج)ایزومر یا هومولوگ               د)هومولوگ

113-بدون در نظر گرفتن شماره محل شاخه ها چند ایزومر با نام اتیل  متیل هگزان می توان  داشت
الف) 3          ب) 5          ج) 4           د) 2

114-از سوختن کامل مقداری آلکان 5/1 برابر وزن آن آ ب تولید می شودآلکان کدام است (   C=12
 H=1          O=16 )          
الف)C3H8                      ب)C5H12         
         ج)C2H6                  د)C4H10

115-در مولکول  3,1-بو تا دی ان  چند جفت الکترون با توزیع متقارن میان هسته های کربن جای دارند
الف)5           ب)3            ج)4           د)2

116-با اتیلن واکسیژن وآب در شرایط مناسب کدام ماده را می توان تهیه کرد
الف)اتیلن گلیکول        ب)اتیل الکل               ج)اتیلن اکسید              د)اتان

117-هالوژن ها در دمای معمولی با هیدرو کربن ها ی اتیلنی چه نوع واکنشی انجام می دهند
الف)افزایشی رادیکالی                   ب)تخریبی       
   ج)جانشینی رادیکالی                د) افزایشی الکترون دوستی

118-کلر را بر کدام ترکیب اتیلنی باید اثر داد تا 4,3-دی کلر و-4,2-دی متیل هگزان به دست اید
الف)-3-اتیل -4,2-دی متیل –2-هگزن                
ب)4-اتیل –3,2-دی متیل –2-هگزن
ج)3-اتیل –4,2-دی متیل –3-هگزن            
 د)4-اتیل-3,2-دی متیل-2-هگزن

119-علت اصلی انفجار در معادن زغال سنگ کدام پدیده است
الف)هوای داغ وفشرده
ب)شعله ور شدن خاک زغال
ج)تجمع ناخاصی های زغال
د)سوختن نا گها نی متان

 
120-در واکنش کلر دار کردن متان ,نخستین پیوندهایی که شکسته وبرقرار می شوند به تر تیب کدام اند
الف)CL-CL,H-CL
ب)CL-CL,C-CL
ج)C-H,C-CL
د)C-H,H-CL

121-کدام مشتق کلر دار متان در کار فرو نشاندن آتش به کار می اید
الف)متیل  کلرید            ب)کربن تترا کلرید         
  ج)دی کلر ومتان           د)کلروفرم

122-پروپن در صنایع نفتی چگونه تهیه  می شود
الف)تجزیه آلکان ها ی سنگین                             ب)ترکیب متان با اتیلن
ج)کراینگ  گرمایی پرو پان                                  د)آبگیری از پروپیل الکل

123-با کدام آزمایش نمی توان یک هید رو کربن اتیلنی را از یک  آلکان تشخیص داد
الف)اثر برم در روشنایی                               ب)محلول رقیق پتا سیم پر منگنات
ج)گرم کردن در هوا                                     د)نسبت آب حاصل از سوختن

124-در واکنش افزایشی اتیلنی ها چند پیوند شیمیایی به مولکول می شود
الف)0          ب)1                     ج)2                د)3

125-شکست نظریه ی نیروی حیاتی از لحاظ علمی چه اهمیتی داشت
الف)کشف ذخایر نفت وگاز                                 ب)پیگیری اصول علم شیمی
ج)رشد وگسترش شیمی آلی                                 د)تهیه ی موادآلی از مواد معدنی

126-کدام ویژگی کربن را نمی توان دلیل فراوانی مواد آلی دانست
الف)خواص نافلزی                                ب)الکترو نگاتیوی متوسط
ج)چهار ظرفیتی بودن                                  د)کوچکی شعاع

127-علت تفاوت دمای ذوب وجوش چگالی وانحلال پزیری دو ایزومر    C4H10                   چیست
الف)وجود شاخه ی جانبی در ایزو بوتان             ب)تاثیر ساختار بر خواص مواد
ج)تفاوت طول زنجیر کربنی                              د)اختلاف درتعداد پیوندها
128-کدام گزینه نقش اصلی را در تهیه ی بسیاری از موادآلی دارد
الف)عنصر کربن                 ب)مواد معدنی
  ج)پیوند  کووالانسی                د)آلکان ها

129-برای ان که یک تر کیب آلی سیر شده تشکیل شود باید ...............
الف)هر کربن از چها ر الکترون ظرفیت استفاده کند
ب)پیوند اتم های کربن از نوع کووالانسی ساده است
ج)ترکیب الی ساختار هیدرو کربنی داشته باشد
د)اتم های گربن به صورت زنجیر به هم متصل شوند

130- فرمول مولکولی کوچکترین آلکانی که می تواند 3 اتم کربن نوع سوم داشته باشد کدام است؟
الف)C8H18                  ب)C7H16       
 ج)C9H20                           د)C10 H22

131- افزایش کدام عامل در مولکولهای هیدروکربنی سبب پائین آمدن دمای جوش می شود؟
الف)سطح تماس          ب)وزن                ج)حجم              د)تعداد شاخه ها

132- یک هیدروکربن سیر شده ای گازی شکل تقریباً 5/2 برابر هوا وزن دارد .فرمول مولکولی آن کدام است؟
الف)C3H8         ب)C7H16              ج)C5H12                  د)C6H14

133-آسان ترین روش حمل گاز طبیعی (متان) کدام است؟
الف)مایع تحت فشار                           ب)به شکل گاز توسط لوله
ج)حل شدن در آب                              د)جامد در سرمای شدید

منبع:گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٦:۳٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : تست

تیتراسیون PH متری اسید و باز قوی

عنوان : تیتراسیون PH متری اسید و باز قوی

هدف: تیتراسیون PH متری NaOH و HCl و رسم منحنی تیراسیون

تئوری:

مقدمه :
ا لکتروشیمی چیست؟ الکتروشیمی مبحثی در شیمی است که درمورد تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریکی و بالعکس بحث می کند.
در سلول های گالوانی، انرژی شیمیایی به الکتریکی تبدیل می شود.
در سلول های الکترولیز انرژی الکتریکی به شیمیایی تبدیل می شود.
سلول شیمیایی : هر سلول شیمیایی در واقع یک واکنش اکسایشی - کاهشی است.
هر واکنش اکسایشی -کاهشی شامل دو نیم واکنش است.
هر نیم واکنش یک الکترود می باشد.
نیم واکنش اکسایش، آند ونیم واکنش کاهش،کاتد نام دارد.
مثال در مورد یک سلول الکتروشیمیایی :
یک ظرف شامل محلول سولفات مس که در آن تیغه مسی قرار دارد.

جهت مشاهده متن کامل وارد ادامه مطلب شوید...

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش

آشنایی با واحد پتروشیمی اصفهان

آشنایی با واحد پتروشیمی اصفهان

 

شرکت سهامی پتروشیمی اصفهان ، اولین تولید کننده محصولات آروماتیکی در ایران یکی از طرحهای ملی و مهم دهه انقلاب می باشد که در سال 1371 با هدف تولید بیش از 200000 تن مواد در سال شامل بنزن ، تولوئن ، ارتوزایلین ، پارازایلین و مخلوط زایلین به جمع واحدهای تولیدی کشور پیوست.
این مجتمع از واحدهای زیربنایی کشور بوده و محصولات آن به عنوان خوراک صنایع پایین دستی نظیر شوینده ها ، پلاستیکها ، الیاف پلی استر ، نرم کننده های پلاستیکی ، رنگسازی و صنایع نظامی بکار برده می شود.
طراحی واحدهای مهم بر اساس پیشرفته ترین تکنولوژی جهان صورت گرفته و اولین مجتمع بزرگ کشور است که برای کنترل مراحل تولید آن از سیستم پیشرفته کامپیوتری D.C.S استفاده شده است.
شرکت پتروشیمی اصفهان از آغاز بهره برداری از واحدهای تولیدی خویش کیفیت را در تمامی زمینه های کاری بعنوان نخستین هدف به منظور جلب رضایت ....

 

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : مقالات شیمی

شیمی

شیمی

شیمی مطالعهٔ ساختار، خواص، ترکیبات، و تغییر شکل مواد است. این علم مربوط می‌شود به عناصر شیمیایی و ترکیبات شیمیایی که شامل اتمها، مولکولها، و برهم‌کنش میان آنهاست.

تاریخچه شیمی
واژه شیمی خود داستان درازی دارد. ریشه این نام در واژه کیمیاست. خاستگاه واژه کیمیا از زبان فارسی باستان است. این واژه و داستان دانش شگفت انگیز پشت آن به همراه دانشش به زبان عربی ...

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : مقالات شیمی

کاربرد نانو تکنولوژی در صنعت نفت

کاربرد نانو تکنولوژی در صنعت نفت

هنگامی که ریچارد اسملی ( Richard Smally ) برندة جایزة نوبل، بالک مینسترفلورسنس را در سال 1985 در دانشگاه رایس کشف نمود،‌ انتظار اندکی داشت که تحقیق او بتواند صنعت نفت را متأثر سازد. سازمان انرژی آمریکا ( DOE ) سرمایه‌گذاری خود را در قسمت فناوری نانو با 62 درصد افزایش داد تا مطالعات لازم در زمینة‌ موادی با نام‌های بالکی‌بال‌ها ( Bulky Balls ) و بالکی‌تیوب‌ها ( Bulky Tubes ) استوانه‌های .....

 

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها :

گاز طبیعی

نفتی که از مخازن زیرزمین استخراج می شود ، مخلوط پیچیده ای از صدها ترکیب مختلفی است که از هیدروژن و کربن تشکیل شده است و این ترکیبات دارای خواص فیزیکی متفاوتی می باشند . جریان خروجی از چاه مخلوطی است از هیدروژن سولفور ( Associated gas ) و یا تبخیر همراه ( NON Associated ) و برای اینکه جهت استفاده و یا فراورش آماده گردد می بایستی از وجود ناخالصی ها و هیدروکربنهای مایع یا مایع شدنی عاری شود ، چون هر یک به نوبة خود می تواند در امر انتقال و یا استفاده از گاز طبیعی تولید اشکال نماید مادة عمدة تشکیل دهندة گاز طبیعی متان است . دیگر مواد همراه به ترتیب نزولی از نظر درصد حضورشان در این گاز عبارتند از : اتان و پروپان و بوتان و پنتان و البته به مقدار بسیار ناچیزی هیدروکربورهای اشباع شدة سنگین تر . البته طبیعت اکثراً ناخالصی هایی از قبیل انیدرید کربنیک و هیدروژن سولفوره و نیتروژن و بخار آب و گاهی نیز هلیوم همراه گاز طبیعی به ارمغان می دهد که این ارمغان در بعضی از موارد نوعی بی لطفی است چون که تصفیة گاز از این مواد بی اشکال و خالی....

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٥٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : مقالات شیمی

تولید نانولوله های کربنی به شکل میکروسنسورهای شیمیایی آماده

قابلیت های نانولوله های کربنی به عنوان یک ماده ی بسیار خوب، اجتناب ناپذیر است. ولی یک عیب نانولوله های کربنی این است که وقتی برای اولین بار ساخته می شوند، به شکل توده ی ناخوشایندی از یک ماده ی سیاه دوده ای در ته یک لوله ی آزمایشی درمی آیند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران دانشکده ی شیمی دانشگاه وارویک روش جدیدی برای تولید نانولوله های کربنی پیدا کرده اند که بلافاصله به شکل یک مدار الکتریکی آماده ی بسیار حساس درمی آید. پژوهشگران از رسوب سازی بخار شیمیایی و لیتوگرافی برای ساخت میکروالکترودهای آماده ی تک جداره که به شکل دیسک بوده و اساس ساختشان نانولوله های کربنی می باشد، استفاده کردند. نانولوله ها خودشان را ....

 

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٥۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۸٩

ساختن موشک با استفاده از هیدروژن پری اکسید و نقره

برای این کار هیدروژن پری اکسید باید غلیظ شده باشد.(در حدود 90 درصد ) هیدروژن پری اکسید که در دارو خانه ها میفروشند غلظتش درحدود 3 در صد است. هیدروژن پری اکسید وقتی با نقره واکنش برقرار میکند نقره نقش کاتالیزور را بازی میکند.این واکنش اتم اضافه اکسیژن را ازاد کرده آب و گرمای زیادی تولید میکند.گرما اب را به بخار تبدیل کرده که این بخار میتواند با سرعت بالا از نازل موشک خارج کند.
برای ساخت موشک میتوانید از بطری نوشابه های خانواده خالی استفاده کنید به این صورت که در نوشابه را سوراخ کوچکی بکنید(نقش نازل موشک) و مواد را در ان ریخته و در ان را ببندید واکنش انجام شده و بخار با سرعت از سوراخ به بیرون زده و اگر بطری نوشابه را بروی زمین بخوابانید این موشک حرکت خواهد کرد.

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٥۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : آزمایش

هیدروژن و فواید آن

هیدروژن ساده ترین عنصر شناخته شده برای انسان است؛ هر اتم هیدروژن تنها یک پروتون و یک نوترون دارد. هیدروژن فراوانترین گاز هستی است. ستاره ها در ابتدا از هیدروژن ساخته شده بودند. انرژی خورشید از هیدروژن به دست می آید. هیدروژن توپ عظیمی از گازهای هیدروژن و هلیوم است. درون خورشید، اتمهای هیدروژن ترکیب می شود و اتمهای هلیوم را پدید می آورد. این پدیده گدازه « Pusiun » انرژی پرتوهای خورشید را تولید می کند.
انرژی پرتوی خورشید باعث برقراری حیات روی زمین است. این انرژی به ما نور می دهد، باعث رشد گیاهان می شود، بادها را به جریان می اندازد، باعث بارش باران می شود. این انرژی در سوختهای فسیلی ذخیره شده است. بیشتر انرژی مصرفی ما در حال حاضر از خورشید منشأ می گیرد. هیدروزن گازی (H2) روی زمین وجود ندارد. این عنصر همیشه به....

 

ادامه مطلب   
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٥٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : مقالات شیمی

چرا وقتی در نوشابه نمک می ریزیم, با شدت بیشتری گاز آزاد می شود ؟

ـ ‌ابتدای ماجرا :
هرچه دمای آب کمتر و فشار بیشتر باشد , ظرفیت پذیرش گاز بیشتری را خواهد داشت و به عنوان مثال CO2 بیشتری را در خود حل می کند. هنگام تولید نوشابه با استفاده از این خاصیت , در دماهای پایین و فشار بالا , نوشیدنی با تزریق گاز  CO به حالت اشباع می رسد. بنابراین وقتی در نوشابه باز شود و نوشابه در دما و فشار معمولی قرار گیرد , محلول خاصیت فوق اشباع دارد یعنی مقدار CO2 حل شده در آن بیش از ظرفیت انحلال در آن دما و فشار است. چنین محلولی اگر شرایط مهیا باشد تمایل به آزاد کردن CO2 دارد. برای این کار گاز CO2 محلول باید به صورت حباب درآید یعنی مولکولهای CO2 حل شده باید در نقطه ای جمع شوند و با به هم پیوستن , یک حباب تشکیل دهند و به سطح نوشابه بیایند و از آن خارج شوند. اگر دقت کرده باشید تشکیل حباب در سطوح تماس خارجی نوشابه اتفاق می افتد یعنی در سطح نوشابه و دیواره های بطری یا دورنی . به زبان ساده این سطوح و به خصوص نا همواری های موجود روی آنها یا هر نوع ناهمگنی موجود در محیط نقش جایگاههای تجمع یا مکانهایی برای به هم پیوستن مولکولها و تشکیل حباب را بازی می کنند.به عبارت عامیانه یعنی مولکولها برای ایجاد حباب دنبال بهانه می گردند و این بهانه را در این سطوح پیدا می کنند. در این وضعیت ریختن نمک در نوشابه باعث خروج سریع تر گاز از محلول می شود. زیرا سطح بیشتری برای تشکیل حباب در اختیار مولکولها قرار می گیرد ( سطح جانبی بلورهای نمک ) . چیزی مانند تبلور ( = بلور شدن ) شکر پس از قرار دادن بلور یا نخ در محلول فوق اشباع آن.بنابراین چنین اتفاقی اصلا شیمیایی نیست. هیچ واکنشی هم صورت نمی گیرد و تقریبا هر ماده ای از نمک و شکر گرفته تا شن و ماسه که بتوانند نوعی ناهمگنی در محیط نوشابه ایجاد کند یا سطح آزاد در اختیار آن قرار دهد ( یا به طور خلاصه بهانه دست مولکولها بدهد ! ) میتواند این کار را بکند . این اتفاق را حتما در هنگام وارد کردن نی در نوشابه دیده اید. تنها مزیت نمک با شکر این است که به دلیل داشتن دانه های ریز سطح جانبی نسبی بیشتری در مقایسه با مواد درشت تر دارند. همین! از این به بعد می توانید در نوشابه دوستتان به جای نمک خاک بریزید !!!


گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانستنی ها

دانستنیها

@ تعداد چینی‌هایی که انگلیسی بلدند، از تعداد آمریکایی‌هایی که انگلیسی بلدند، بیشتر است!!! 

 

@ دوئل کردن در پاراگوئه آزاد است به شرطی که طرفین خون خود را بر گردن بگیرند !!!

 

@ فیل‌ها تنها حیواناتی هستند که نمی‌توانند بپرند.

 

@ هر بار که یک تمبر را میلیسید 10/1 کالری انرژی مصرف می‌کنید.

 

@ فورییه 1865 تنها زمانی بود که ماه کامل نشد.

 

@ کوتاهترین جمله کامل در زبان انگلیسی I am است.

 

@ اگر عروسک باربی را زنده تصور کنید سایزش 33-23-39 و قدش 2 متر و 15 سانتی‌متر خواهد بود با گردنی 2 برابر بلندتر از یک انسان نرمال !!!

 

@ تمام خرسهای قطبی، چپ دست هستند.

 

@ اگر یک ماهی قرمز را در یک اتاق تاریک قرار دهید، کم کم رنگش سفید می‌شود.

 

@ اگر به صورت مداوم 8 سال و 7 ماه و 6 روز فریاد بزنید، انرژی صوتی لازم برای گرم کردن یک فنجان قهوه را تولید کرده‌اید.

 

@ در مصر باستان افراد روحانی تمام موهای بدن خود را می‌کندند حتی ابروها و موژه‌ها.

 

@ کوتاه‌ترین جنگ در تاریخ در سال 1896 بین زانزیبار و انگلستان رخ داد که 38 دقیقه طول کشید !!!

 

@ در 4000 سال گذشته هیچ حیوان جدیدی رام نشده است.

 

@ هیچ‌ وقت نمیتوانی با چشمان باز عطسه کنی.

 

@ چشم‌های ما از بدو تولد همین اندازه بوده‌اند، اما رشد دماغ و گوش ما هیچ‌وقت متوقف نمی‌شوند.

 

@ هر تکه کاغذ را نمی‌توان بیش از 9 بار تا کرد.

 

@ در هرم خئوپوس در مصر که 2600 سال قبل از مبلاد ساخته شده است، به اندازه‌ای سنگ به کار رفته که می‌توان با آن دیواری آجری به ارتفاع 50 سانتی‌متر دور دنیا ساخت !!!

 

@ اگرتمام رگ‌های خونی را در یک خط بگذاریم، تقریبا 97000 کیلومتر می‌شود.

 

@ وقتی مگس بر روی یک میله فولادی می‌نشیند، میله فولادی به اندازه دو میلیونیم میلیمتر خم می‌شود.

 

@ آمریکا تا 50 میلیون سال دیگر دو نیم خواهد شد.

 

@ عدد 2520 را می‌توان بر اعداد 1 تا 10 تقسیم نمود، بدون آن‌که خارج قسمت کسری داشته باشد.             

 

@  3330 برابر مردمی که امروزه بر سطح زمین زندگی می‌کنند، در زیر خاک مدفون شده‌اند.

 

@ تنها حیوانی که نمی‌تواند شنا کند، شتر است.

 

@ شیشه در ظاهر جامد به نظر می‌رسد ولی در واقع مایعی است که بسیار کند حرکت می‌کند.

 

@ در هر ثانیه بیش از 5000 بیلیون بیلیون الکترون به صفحه تلویزیون برخورد می‌کند و تصویری را که شما تماشا می‌کنید، بوجود می‌آورد.

 

@ شانس شبیه بودن دو اثر انگشت، یک به 64 میلیارد است.

 

@ یک لیتر سرکه در زمستان سنگین‌تر از تابستان است.

 

@ قد انسان تا 20، 25 سالگی و گاها 40 سالگی بلند می‌شود و از چهل سالگی به بعد، قد انسان هر دو سال حدود 6 میلی‌متر کوتاه می‌شود !

 

@ فقط با از دست دادن یک درصد از آب بدن، احساس تشنگی می‌کنیم !

 

@ دهان انسان روزانه یک لیتر بزاق تولید می‌کند.

 

@ چیتا یا یوزپلنگ سریع‌ترین حیوان خشکی است. او در عرض فقط 3 ثانیه 100 کیلومتر در ساعت سرعت می‌گیرد. رکوردی که حتی سریع‌ترین خودروهای فراری هم نتوانسته‌اند بشکنند.

 

@ کرم‌های ابریشم در 56 روز، 86 هزار برابر خود غذا می‌خورند.

 

@ تنها قسمت بدن که خون ندارد، قرینه چشم است.

 

@ شتر در 3 دقیقه 95 لیتر آب می‌خورد !!!

گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٤٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : دانستنی ها

تستهای از درس شیمی معدنی

1-کدامیک از فلزات قلیایی پرتوزا می‌باشد.

الف)لیتیم               ب)روپیدیم                ج)فرانسیم                 د)سزیم

 

 

2-اندازه اتم‌های فلزات قلیایی در هر دوره از همه.............. و انرژی یونش آنها در هر دوره از همه........... است.

الف)بیشتر-بیشتر              ب)بیشتر- کمتر           ج)کمتر- بیشتر            د)کمتر- کمتر

 

3-در بین عناصر قلیایی کدام عنصر دارای کمترین انرژی یونش است.

الف)لیتیم               ب)روپیدیم                ج)فزانسیم                 د)سزیم

 

4-کدام گزینه در رابطه با واکنش‌های فلزات قلیایی نادرست است.

الف)شدت واکنش فلز قلیایی با آب با افزایش اندازه اتم کاهش می‌یابد.

ب)فلز قلیایی به طور مستقیم با اکسیژن ، نیتروژن و گوگرد وارد واکنش می‌شود.

ج)در نتیجه واکنش فلز قلیایی با آب، گاز هیدروژن و محلول قلیایی هیدروکسید فلز تولید می شود.

د)از واکنش مستقیم پتاسیم با اکسیژن، پتاسیم سوپراکسید تشکیل می ‌شود.

 

 

5-در هالوژن بر هم کنش بین مولکول‌ها از کدام نوع است.

الف)هیدروژنی                  ب)فلزی                     ج)واندروالسی            د)کوالانسی

 

6-کدام اسید از همه ضعیف‌تر است.

الف)HI                           ب)HBr               ج)HCl                             د)HF

 

7-کدام یک از ترکیبات زیر جهت سوخت موشک برای پرتاب فضاپیما استفاده می‌شود.

الف)سدیم هیپوکلریت         ب)آمونیوم پرکلرات        ج)پتاسیم کلرات          د)کلرو اسید

 

8-در گروه فلزات قلیایی، کدام گزیه از بالا به پایین افزایش نشان می‌دهد.

الف)انرژی یونش              ب)دمای جوش           ج)شعاع اتمی             د)دمای ذوب

 

9-رسانایی الکتریکی کدامیک با افزایش دما، افزایش می‌یابد.

الف)فلزات واسطه            ب)فلزات قلیایی       ج)نیم رساناها             د)موارد الف وب

 

10-در ارتباط با ساختار فلزات کدام گزینه نادرست است.

الف) در یک فلز هرچه تعداد الکترونهای شرکت کننده در پیوند فلزی بیشتر باشد آن فلز چگال‌تر است.

ب)در گالیم نیروهای پیوند فلزی حاکم بین اتم‌ها فلز در حالت مایع بسیار ضعیف است.

ج)در فلزات واسطه معمولاً الکترون‌های تراز d در پیوند فلزی شرکت می‌کنند.

د)نیروی جاذبه الکتروستانیک بین یونهای فلزی مثبت و الکترون‌های غیر مستقر، همان پیوند فلزی است

 


گروه شیمی اسلام اباد غرب(صنایع شیمیایی)

  
نویسنده : عرفان طالبی ; ساعت ٤:٤٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها : تست